Alig van víz a tavainkban
Súlyos, negatív rekordokat állít be a Balaton és a Velencei-tó vízszintje is, az aszály miatt pedig egyelőre nem várható számottevő csapadék.
Kritikus szint alá csökkent a Balaton és a Velencei-tó vízszintje. Az Infostart beszámolója szerint a rendkívüli aszály miatt már most számos tó és patak kiszáradt, és ugyan a Balaton még viszonylag nyugodt, vízgyűjtő területén pedig még van némi utánpótlás, viszont 60-70 százalékkal kevesebb csapadék esett eddig idén ott is. Ezért a Balatonban is rekord alacsonyság-közeli a vízállás, 86 centiméter, ez a 2021-es, időszaki vízállásnál 20 centiméterrel alacsonyabb.
A Velencei-tó vízszintje továbbra is kritikusan alacsony, jelenleg 67-68 centiméter, ami közelíti az 1949-ben mért, eddigi rekord alacsony 63 centiméteres vízszintet. Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője az Infostartnak azt is kiemelte, a Velencei-tó érdekében sarkalatos lenne a Zámolyi- és Pátkai-víztározók kotrása, hogyha éppen csapadék érkezik, legyen hová betárolni. Arról nem is beszélve, hogy a két tározó üledéke káros anyaggal, főként foszforral teli, ami miatt a víz nagyon hamar algásodik, ezért viszont nem jó beleengedni a Velencei-tóba.
Kiderült továbbá az is, a Tisza vízállása is távol van az ideálistól. Jelenleg Szolnok környékén a legalacsonyabb, ahol az utóbbi napokban már megdőlt a valaha mért minimum vízállás. A szóvivő szerint erre egyébként a folyó felső szakaszán több helyütt is jó esély van, például Kiskörénél. Siklós Gabriella azt is jelezte, hogy miután – öntözési céllal – nagyon megszaporodtak a gazdák vízkivételi kérései, szerda reggel óta már az Országos Műszaki Irányító Törzs, az Országos Vízügyi Főigazgatóság védelmi szervezete koordinálja a felmerülő igényeket. Figyelembe kell venni ugyanis a Tisza alacsony vízállását, mert utánpótlásra egyelőre nem lehet számítani.
(Kiemelt kép: A Velencei-tó 2012. július 7-én. Fotó: ORFK/AFP)