Pedagógussztrájk: csütörtök estig kell válaszolnia a minisztériumnak

Szabó Zsuzsa szerint értelmetlen feltételeket szab a szaktárca.

2022. január 27., 08:13

Szerző:

Szerdán írtuk meg, hogy beperelik az EMMI-t a pedagógusok. Ugyanis alig egy nappal azután, hogy a sztrájktárgyalásokat vezető „Kisfaludy helyettes államtitkár elhatárolódott saját minisztériuma gyurcsányozó honlapjától, már megint gyurcsányozott a honlap. A rejtélyes gyurcsányozó ráadásul a független magyar bíróság helyett is eldönti, törvényes-e a sztrájkunk. Ehhez semmi joga" – ezért a sztrájkbizottság perelni fogja az EMMI-t.

A minisztérium közleménye úgy fogalmaz: “A hétfőre meghirdetett sztrájk nem törvényes, nincs erről jogerős bírósági döntés, a gyermekeket nyugodtan lehet vinni az iskolába.” Ez a pedagógusok szerint

tarthatatlan és súlyosan törvénysértő, ezért a sztrájkbizottság bírósághoz fordul. 

Szabó Zsuzsa, a PSZ elnöke csütörtök reggel a az ATV-ben elmondta, a minisztérium nem foglalhat állást a független magyar Bíróság helyett abban a kérdésben, hogy a sztrájk törvényes-e! Ebben  kizárólag a Bíróság jogosult döntést hozni.

A bíróság 2022. január 25-én reggel kelt végzésében arra szólítja fel a kormányt, hogy 36 órán belül terjesszen elő ellenkérelmet a még elégséges szolgáltatással kapcsolatos szakszervezeti  ajánlatra. Amennyiben ezt nem teszi meg, úgy a Bíróság a rendelkezésére álló iratok alapján hozza meg határozatát.

Ez a határidő ma, azaz csütörtökön jár le, így biztosak benne, hogy vasárnap már tudnak dönteni a sztrájk menetéről, a még elégséges szolgáltatások biztosításáról.

A minisztérium ezenkívül azt is szeretné, hogy az elmaradt órákat, vagyis a reggel 8 és 10 óra közötti tanórákat február 28-ig pótolják a tanárok.

Vegyetek kockás inget és ne féljetek! – mondta Szabó Zsuzsa. A pedagógusok szakszervezetei közösen kérik a kisebb gyerekeket szüleit, hogy ha tehetik, csak 10 órára vigyék iskolába. 

(Kiemelt kép: Budapest, 2018. július 3. Szabó Zsuzsa elnök (k), valamint Gosztonyi Gábor (b) és Totyik Tamás alelnökök (j), a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) új vezetői bemutatkozó sajtótájékoztatójukon a szakszervezet székházában 2018. július 3-án. MTI Fotó: Bruzák Noémi)

 

Az elmúlt másfél évtized nyugdíjreformjai radikálisan átalakították a rendszert, aminek következtében eltűnt a rokkantsági nyugdíj, a különösen veszélyes munkakörben dolgozók sem mehetnek korkedvezménnyel nyugdíjba, bevezették a minimálnyugdíjat, miközben a járulék- és nyugdíjplafon is hiányzik.