A pedagógusok beperelik a minisztériumot
Szerintük súlyosan törvénysértő a szaktárca közleménye.
Alig egy nappal azután, hogy a sztrájktárgyalásokat vezető Kisfaludy helyettes államtitkár elhatárolódott saját minisztériuma gyurcsányozó honlapjától, már megint gyurcsányozott a honlap. A rejtélyes gyurcsányozó ráadásul a független magyar bíróság helyett is eldönti, törvényes-e a sztrájkunk. Ehhez semmi joga – ezért a sztrájkbizottság perelni fogja az EMMI-t.
Az EMMI közleményével a legnagyobb probléma, hogy a közlemény súlyosan törvénysértő. A PDSZ és a PSZ közös sztrájkbizottsága közleményt adott ki ezzel kapcsolatban.
Véleményük szerint az Emberi Erőforrások Minisztériuma 2022. január 25-én kiadott közleménye "olyan súlyosan jogsértő kijelentéseket tesz, amelyek alkalmasak arra, hogy a sztrájkolókat félrevezessék, akadályozzák alkotmányos joguk, a sztrájkjog gyakorlásában, a sztrájkolni szándékozó munkavállalókat megfélemlítsék, az intézményvezetőket és más, a sztrájk szervezésében együttműködő feleket elbizonytalanítsák, ezáltal kockáztassák a sztrájk lebonyolítását".
A minisztérium közleménye úgy fogalmaz: “A hétfőre meghirdetett sztrájk nem törvényes, nincs erről jogerős bírósági döntés, a gyermekeket nyugodtan lehet vinni az iskolába.” Ez a pedagógusok szerint
tarthatatlan és súlyosan törvénysértő, ezért a sztrájkbizottság bírósághoz fordul.
Mint írják, a minisztérium nem foglalhat állást a független magyar Bíróság helyett abban a kérdésben, hogy a sztrájk törvényes-e! Ebben kizárólag a Bíróság jogosult döntést hozni.
A bíróság 2022. január 25-én reggel kelt végzésében arra szólítja fel a kormányt, hogy 36 órán belül terjesszen elő ellenkérelmet a még elégséges szolgáltatással kapcsolatos szakszervezeti ajánlatra. Amennyiben ezt nem teszi meg, úgy a Bíróság a rendelkezésére álló iratok alapján hozza meg határozatát.
A pedagógusszakszervezet ezért felszólítja a minisztériumot, hogy
tartsa be Magyarország hatályos törvényeit, és tartózkodjon a munkavállalók alkotmányos jogainak megsértésétől! A január 31-ei sztrájk tovább szerveződik, várjuk a Bíróság végzését.
– írták.
A sztrájkbizottság tagjai sajnálatosnak tartják, hogy a kormány "politikai tőkét kíván kovácsolni az oktatásban dolgozó tízezrek egyre átütőbb nyomorából".
Az oktatásban dolgozók január 31-i kétórás figyelmeztető, majd március 16-i határozatlan idejű sztrájkja az egész társadalom, az oktatásban dolgozók, a gyermekek, diákok, a szülők érdekében rengeteg személyes áldozattal szerveződik, s e pillanatokban is munkájukért felelősséget érző munkavállalók tízezrei csatlakoznak hozzá – teszik hozzá.
(Kiemelt kép: Budapest, 2018. július 3. Szabó Zsuzsa elnök (k), valamint Gosztonyi Gábor (b) és Totyik Tamás alelnökök (j), a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) új vezetői bemutatkozó sajtótájékoztatójukon a szakszervezet székházában 2018. július 3-án. MTI Fotó: Bruzák Noémi)