Vége a türelemnek: dühös pedagógusok az utcán

Tüntetnek a tanárok is - Elfogyott a pedagógusok türelme, szombaton ők is részt vesznek a szakszervezetek tüntetésén, miután a kormány hosszú hónapok óta nem áll szóba velük, a rájuk vonatkozó közoktatási (köznevelési) törvénytervezet pedig máig nem nyilvános. Vélhetően azért nem, mert minden eddiginél nagyobb megszorításokról rendelkezik.

2011. szeptember 29., 06:24

Csatlakozik a szombati, mintegy hetven érdekvédelmi tömörülést és szimpatizánsaikat megmozgató demonstrációhoz a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) - jelentette be Galló Istvánné. A szervezet elnöke kiemelte: a megmozduláson egyebek mellett a társadalmi párbeszéd visszaállításáért, az igazságos és méltányos közteherviselésért, és az életpályamodellek szakszervezetekkel való egyeztetéséért emelik fel szavukat - írta a

Népszava.

A közoktatás átalakításának koncepcióját az államtitkárság több mint fél éve nem hozza nyilvánosságra, annak ellenére, hogy Hoffmann Rózsa államtitkár erre (legutóbb) szeptember 5-én ígéretet tett - emlékeztetett Galló Istvánné.

Emiatt nem derült ki, hogy milyen átalakítások várhatók, azonban információik szerint már a nemzeti köznevelési törvény kodifikált szövege is készen van, és hamarosan a parlament előtt lesz. Lapunk is úgy tudja, a mai kormányülésen már a törvénytervezetek kész verziójának Országgyűlés elé terjesztéséről dönthet a kabinet, ám még a koncepció sem nyilvános, ahogy a felsőoktatási törvényé sem. Gallóné nehezményezte, hogy az Orbán-kormány úgy kezeli az iskolák államosítását, mintha az önkormányzati törvény módosítása már megtörtént volna.

Véleménye szerint "többségében jó gazdái voltak az önkormányzatok az iskoláknak", semmi sem bizonyítja, hogy az állam kezében mitől működnének jobban. A PSZ elnöke úgy látja, az államosítás, a tankötelezettség korhatárának 16 évre csökkentése, a gimnáziumi férőhelyek számának csökkentése és a pedagógusok heti 32 órás kötelező iskolai benntartózkodása mintegy 30 ezer pedagógus elbocsátásával jár majd. "Forráskivonás történik, csak máshogyan nevezik" - fogalmazott.

Valóban akár 9 százalékkal is csökkenthető a tanári létszám Hoffmann sokadszor újraírt, a kormány által elfogadott koncepciója szerint. A kiszivárgott részletek alapján nem csak az 1-4. osztályosok, hanem a felső tagozatosok is egész napos iskolai képzésben részesülhetnek majd, ami jelentős többletköltséget igényelne, mindezt pedig a csaknem 70 milliárd forintos forráskivonás mellett kellene végrehajtani. Az önkormányzati iskolákat államosítják, a jelenleginél jóval szigorúbb feltételekhez kötnék az általános iskolai felső tagozatok működtetését, megvágják a tankötelezettség korhatárát 16 évre, szűkítik a gimnáziumi helyeket, sőt, jelentősen csökkentik az érettségit szerzők számát is.

A köznevelési tervezetben ugyanis állítólag szerepel az is, hogy a nyolcadikosokat egy kompetenciamérésen elért eredményük alapján különböző szintekbe osztanák, és meghatároznák, hogy melyik szinthez milyen középfokú iskolatípus tartozzon. Emellett a kormány tervei közt tömeges pedagógus-elbocsátás és intézménybezárás, a tankönyvpiac korlátozása, valamint a pedagógusok 32,5 órás kötelező iskolai jelenléte is szerepelt.

Ami a demonstrációt illeti, ahhoz a Hallgatói Hálózat is csatlakozott; az egyetemisták és főiskolások a tandíj és a hallgatói szerződések bevezetése, az államilag finanszírozott helyek drasztikus csökkentése és az intézményi rendszer átszervezése ellen tiltakoznak - írta a Népszava.

Két nap a véleményezésre

Pénteken kerülhet olyan állapotba a felsőoktatási törvény koncepciója, hogy azt a rektorok is megismerhetik. Ezután két napon belül a Magyar Rektori Konferencia (MRK) tagjai érdemben véleményt tudnak mondani a tervezetről - jelentette be Bódis József, az MRK elnöke azután, hogy a szervezet képviselői tárgyaltak Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszterrel és Dux László felsőoktatásért felelős helyettes államtitkárral.