Vége a Magyarországi Cigányokért Közalapítványnak?

- A korábbi tervekkel ellentétben valószínűleg nem a Magyarországi Cigányokért Közalapítvány MACIKA) fogja kezelni a roma ösztöndíjakat. A Roma Sajtóközpont parlamenti forrásból származó információi szerint a MACIKA jövőre már csak roma kulturális programokat támogathat.

2010. december 3., 16:21

Bár még november végén is azt javasolta a roma Varga József fideszes országgyűlési képviselő, hogy a Költségvetési Tanácstól elvont 825 millió forintot adják oda a roma diákok ösztöndíját az azt eddig kezelő Magyarországi Cigányokért Közalapítványnak (MACIKA), ez úgy tűnik: meghiúsul.

A szintén fideszes Rogán Antal országgyűlési képviselő ehhez kapcsolódóan módosító indítványt terjesztett be, amely szerint a pénz a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumhoz (KIM), ezen belül is az ahhoz tartozó Wekerle Sándor Alapkezelőhöz kerüljön – olvasható az most az Országyűlés honlapján. A Wekerle Sándor Alapkezelő elődje az előző kormány idején az akkori oktatási tárcához tartozott, és Támogatáskezelő Igazgatóság néven működött. A KIM honlapja most arról tájékoztat: a november 27-én létrehozott Wekerle Sándor Alapkezelő készíti elő és bonyolítja le a minisztériumhoz rendelt, hazai költségvetési forrásból megvalósuló egyházi, nemzetiségi, kisebbségi és társadalmi felzárkózással kapcsolatos pályázatokat. Emellett szintén a Wekerle Sándor Alapkezelőnél lesz a szegény diákokat segítő felsőoktatási Bursa Hungarica, valamint a köz- és felsőoktatási Útravaló ösztöndíjprogram.

A Roma Sajtóközpont parlamenti forrásból származó információi szerint a MACIKA jövőre csak romákat célzó kulturális programokat támogathat majd. Mindeközben november végén a szintén fideszes Farkas Flórián parlamenti képviselő, aki egyben a roma támogatásokat is felügyelő miniszteri biztos olyan módosító javaslatot nyújtott be az Országgyűléshez, amely a KIM társadalmi felzárkózást segítő alapjai közt szereplő Roma Oktatási Programok támogatását további kétszázmillió forinttal növelné. Farkas Flórian javaslata szerint a pénzt hatásvizsgálatra, tanulmányok készítésére, monitoring rendszer kialakítására, illetve az ösztöndíjprogram minőségbiztosítási rendszerének kidolgozására kellene fordítani.

Korábbi sajtó-nyilatkozataiban a Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság vezetője, Balog Zoltán úgy fogalmazott: az ösztöndíjaknak nem az „elitizmust ” kell támogatnia és szerinte a „felzárkózás és az ösztönzés alapelve” alapján kell odaadni az ösztöndíjakat a szegény diákoknak.