Varga Mihály helyre tette Kósa Lajost
Nem felelnek meg a valóságnak a költségvetés számai és a Bajnai-kormány több trükköt is alkalmazott benne - mondta szombati budapesti sajtótájékoztatóján Varga Mihály, a Gazdasági Tényfeltáró Bizottság vezetője, a testület részjelentéséről. A sajtótájékoztató tárgyát képező dokumentumot a sajtó képviselői nem láthatták, és az állampolgárok sem ismerhetik meg. A politikus a forintgyengülést okozó kijelentésekre reagálva azt mondta: nem voltak szerencsések a kijelentések, a helyzet konszolidált.
A politikus szerint a legfontosabb feladat a hiánycél tartása lesz, ezért a kormány szombat délutántól háromnapos rendkívüli ülést tart, ahol a többi között egy ezzel kapcsolatos akciótervet dolgoznak ki. A miniszterelnöki államtitkár elmondta, hogy az átadás-átvétel még folyamatban van, így a büdzsét érintő számokról még nem nyilatkozott. A bizottság végleges jelentése egyébként augusztusra készül el.
Varga Mihály elmondta: ahhoz, hogy a kormány el tudja kezdeni a gazdaságot érintő munkát, látni kell a valóságot a jelenlegi helyzetről. Hozzátette: nem érte váratlanul, amit a Gazdasági Tényfeltáró Bizottság talált a költségvetésben. Kifejtette: nagyságrendekkel eltérnek a valóságtól a többi között a tervezett adóbevételek, a költségvetési szervek kiadásaira vonatkozó számok, a közlekedési vállalatokkal kapcsolatos kiadások, és a tb-alapokra, az önkormányzatokra, az elkülönített állami pénzalapokra vonatkozó adatok is.
A sajtótájékoztató tárgyát képező dokumentumot a sajtó képviselői nem láthatták, és az állampolgárok sem ismerhetik meg.
A gazdasági szakpolitikus szerint komoly kiadási tételek nem szerepelnek a büdzsében és számos trükköt találtak. Példaként említette az egyik nagy áramszolgáltató felé fennálló tartozást, a Vértesi Erőművel kapcsolatos kötelezettségvállalást, és a Magyar Fejlesztési Bank Zrt., illetve a Hitelgarancia Rt. 100 milliárdos veszteségének fedezetét.
A politikus a forintgyengülést okozó kijelentésekre reagálva azt mondta: nem voltak szerencsések a kijelentések, a helyzet konszolidált, a 3,8 százalékos hiánycél pedig tartható – jelentette a Független Hírügynökség. Az MTI tudósítója szerint hozzátette: túlzó minden olyan összevetés, amely magasabb kockázati felárral rendelkező országgal hasonlítja össze Magyarországot, "ha ezt egy kolléga teszi, az pedig nem szerencsés".