Van, aki még Orbánnál is pofátlanabb válaszokat ad: Rétvári Bence felnőtt a kampányhoz
„A belföldi és külföldi kiutazásokra minden esetben csak és kizárólag szakmai szempontból indokoltan került sor, a legtöbb esetben az utazások célja és elért eredményei egyszerre több ágazati és kormányzati cél megvalósulását is szolgálni tudják” – adta a rendkívül részletes, pontos és hiteles választ Rétvári Bence. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) parlamenti államtitkára egyenesen Balog Zoltán megbízásából – őt helyettesítve – válaszolt írásban Szakács Lászlónak.
Persze az MSZP képviselője nem azt kérdezte, hogy „Ugye minden rendben?” Szakács írásbeli kérdése úgy szólt: „Az elmúlt években a NAEK (Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő), az ÁEEK (Állami Egészségügyi Ellátó Központ) és az Emmi részéről több külföldi kiutazás is történt különböző rendezvényekre, konferenciákra. Ezen utazások költségeit, céljait és eredményeit jelen pillanatban nem ismerjük.”
A fentiekre tekintettel kérdezte azt:
1. A 2015 és 2017 közötti időszakban a NAEK, az ÁEEK és az Emmi részéről havi bontásban mennyi külföldi kiutazás történt, milyen összegben és hány fős delegációval?
2. Milyen jellegű szakmai rendezvényekre, konferenciákra történtek ezek a kiutazások?
3. Milyen eredménnyel zárultak a kiutazások?
Rétvári minderre egyetlen kért adatot sem adott meg, ellenben hosszas okfejtésbe bocsátkozott, miszerint: „Nemzetközi kapcsolatrendszereinkben különösen fontos az állampolgárok érdekeit szem előtt tartó megfelelő nemzetközi fellépés, mind bilaterális, mind multilaterális szinten. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma éves utazási tervének összeállításakor figyelembe vesszük az európai uniós és más nemzetközi szervezetben betöltött tagságunkkal járó kötelezettségekből adódó feladatokat.”
Később a KDNP-s államtitkár úgy érvel: „Belátható, hogy a hazai érdekeket szolgáló, célmegvalósító érdekérvényesítés intézményesített platformjai jellemzően külföldi kiküldetésekkel járó tanácskozások, ülések és további szakmai egyeztető fórumok, amelyek kizárólag az Emberi Erőforrások Minisztériuma ideiglenes külföldi kiküldetésekre vonatkozó szabályzatában rögzített feltételeknek, valamint a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. CXCIX. törvény, az állami vezetői juttatásokról szóló 275/2015. (IX . 21 .) korm. rendelet, továbbá a tartós külszolgálatról és az ideiglenes külföldi kiküldetésről szóló 172/2012. (VII. 26.) korm. rendelet vonatkozó rendelkezéseinek megfelelően rendelhetőek el.”
Rétvári „elszámolásában” az is szerepel: az Emmi háttérintézményeiről és a tulajdonába tartozó gazdasági társaságokról – más tárcákkal ellentétben – nem vezet nyilvántartást, hiszen erre jogszabályi kötelezettsége nincs.
Valójában az Emmi csak júliusig 84,2 millió forintot fordított utazásokra, 84 milliót használt fel külföldi kiküldetésekre, 311 repülőjegyet vásárolt, az utazási költség összesen 53 millió forintot tett ki. Arról egyelőre nincs adat, hogy ez a költség az év végére meddig nő. Az év első hat hónapjában azonban már kétszer is meglátogattak a roppant takarékos Emmiből például közelebbről meg nem nevezett „egyházi partnereket” Oroszországban, továbbá hasonló céllal és módon került sor „sportügyi kétoldalú megállapodás aláírására, bilaterális megbeszélésekre” Kubában – ez utóbbi, háromnapos utazás 1,1 millióba került. Ketten is elutaztak az Egyesült Államokba, a „nemzeti imareggelire” másfél millióért.
Szintén ketten mentek el egy háromnapos zarándokútra Görögországba potom 819 ezerért. Vélhetően ugyanaz a két fő utazhatott Kanadába is júniusban, méghozzá a reformáció 500. évfordulójának észak-amerikai megünneplése céljából, 2,9 milliós költséggel.