Valódi pályakezdési esélyek fiataloknak

Munkanélküli vagy? 15-25 év közötti? Van megoldás! – így is lehetne hirdetni az Európai Bizottság egyik kiemelt projektjét, amely az ifjúsági munkanélküliséget akarja a tagállamokban csökkenteni. Magyarországon 4.2 milliárd forint áll rendelkezésre, hogy sokrétű programokkal, lehetőségekkel, továbbképzésekkel, a munkaadóknak pedig adókedvezményekkel segítsenek a fiatalok helyzetén. A program most zárul: Európa hat kiválasztott régiójában közel 116 ezer fiatalt vontak be.

2016. október 31., 21:23

Szerző:

Ezekben a napokban két éves a Jean-Claude Juncker vezette Európai Bizottság. Az évforduló kapcsán Navracsics Tibor, a kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyekért felelős uniós biztos is beszélt pénteken Budapesten. Mint mondta, az egyik legnehezebb évének vége felé közeledik az Európai Unió, az integráció számos ponton elakadt. – Európa mély megosztottságban él – fejtette ki, rámutatva, hogy a megosztottság nem csak gazdasági- hanem identitásválság is egyben. Navracsics szerint a föderalista vita már eldőlt, vagyis az Európai Unió nem lesz államok olyan szövetsége, mint Amerika. Egy ilyen konstrukció nem fog lépni a nemzetállamok helyébe. A biztos kitért arra is, hogy Szófiától Dublinig meggyengült Európában az egyik legfontosabb érték, a szolidaritás, amely az integrációban közös értelmezési tartományt adott a polgároknak. 2008-ban a gazdasági válság, az elmúlt években pedig a menekültválság kezdte ki az európai integrációba vetett hitet a tagállamok egy részében. Navracsics szerint azonban éppen ezek a válságtünetek azok, amelyek új erőre kelthetik az integráció ügyét. A biztos szerint arra kell fókuszálni, ami még összeköti a tagállamokat egymással, ezeket a kötelékeket kell megerősíteni.

Sok ilyen kötelék közül az egyik az ifjúsági garanciaprogram. A Bizottság tájékoztatása szerint „az ifjúsági garancia a fiatalkori munkanélküliség leküzdésére irányuló új megközelítés, amely garantálja, hogy minden 25 év alatti fiatal – függetlenül attól, hogy szerepel-e a foglalkoztatási szolgálatok nyilvántartásában – az iskolai tanulmányai befejezését vagy a munkanélkülivé válását követő 4 hónapon belül megfelelő színvonalú, konkrét foglalkoztatási vagy továbbképzési ajánlatot kap”. A program keretén belül személyre szabott tanácsadással juthatnak álláslehetőséghez, tanulószerződéses gyakorlati képzéshez, szakmai gyakorlathoz vagy továbbképzési lehetőséghez a fiatalok.

A 2008-as válság hatására ugyanis éppen a legfiatalabb munkavállalók kerültek nagyon rossz helyzetbe: a munkanélküliség 21.4 százalékos ebben a körben az uniós országokban. A legdurvább Spanyolországban és Olaszországban a 25 év alatti munkavállalók helyzete (50 és 42 százalékos munkanélküliség). Magyarországon ez az arány még két éve még 18.9 százalék volt, ám a legfrissebb KSH adatok szerint a 15–24 éves korosztály munkanélküliségi rátája 4,0 százalékponttal, 12,7 százalékra csökkent egy év alatt. Talán a Bizottság átfogó, ifjúságot célzó programcsomagja hatására is. (Bár hozzá kell tenni, hogy a szépülő statisztikát árnyalja, hogy ez a korosztály felülreprezentált a külföldi munkavállalók között, vagyis elhagyta már az országot, illetve az iskolarendszerből kieső képzetlenek nagy része a sehová nem vezető közmunkában javítja a statisztikát.)

Magyarországon a Szociális Szakmai Szövetség két éve dolgozik egy fiatalok munkanélküliségét visszaszorító kiemelt uniós projekten, az úgynevezett ESPY-n, amelyben Magyarországon kívül az írek, spanyolok, olaszok, portugálok vesznek részt. Az ESPY kereti között a program a Közép-magyarországi Régióban 2015. október elején indult a Nemzetgazdasági Minisztérium, valamint a Budapest Főváros Kormányhivatala és a Pest Megyei Kormányhivatal által alkotott konzorcium megvalósításában.

A program rendkívül sokrétű, valódi esélyeket kíván adni az érintett fiataloknak. Lényege, hogy a nem dolgozó és nem tanuló 15-25 év közötti fiatalok számára a foglalkoztatási szolgálatok fél éven belül – egyénre szabott tanácsadáson keresztül - valamilyen konkrét lehetőséget kell felajánlani. Ez lehet állásajánlat, de továbbképzési lehetőség vagy gyakornoki programban való részvétel is. - Az uniós iránymutatásoknak megfelelően egységesen a foglalkoztatási szolgálat szolgál belépési pontként az érintett fiatalok számára – olvasható a program ismertetőjében, azaz itt lehet segítséget kérni az érintett fiataloknak, akik szeretnének ezzel a lehetőséggel élni.

A célkitűzései között szerepel, hogy a Közép-magyarországi régión belül Budapesten legalább 1610 fiatalt bevonnak ebbe a programba.