Vagyunk jók, vagyunk rosszak

A Somogy megyei Zákány ötvenmillió forintot nyert a Szociális és Munkaügyi, valamint az Önkormányzati Minisztériumtól „szegregált lakókörnyezet felszámolására”. Magyarán: megszüntetni a falu cigánytelepét. A községben öt család kapna házat. Utóbb újságcikkek tucatjaiból derült ki: a helybeliek ellenzik a cigányok beköltözését. A háttérben azonban néhányan összeférhetetlenséget is emlegetnek, és a pályázati pénz elsíbolásától tartanak. A polgármester és két képviselő már lemondott, a falu lázong, a romák eladó házakat nézegetnek. KRUG EMÍLIA riportja.

2009. október 5., 09:31

– Nem tudják az RTL Klub számát?

A közeli Tölös-hegyről jött romák médiafigyelemért küzdenek. Eljöttek hát a sínek mentén megbúvó zákányi romatelephez.

– Júniusban olajat öntöttek a kutunkba. Nyolcszáz méterről kellene hordanunk a vizet, az önkormányzat nem tesz semmit.

Hazafelé indulnak, átbukdácsolnak a síneken. Mint teszi ezt mindenki errefelé. Mi is. Tizenhat sínig jutunk a számolásban – nagy a személy- és teherforgalom –, amikor a toronyból ránk szólnak. Szaporázzuk. A kerülő több kilométernyi séta.

Az állomás melletti téglaházak egyikében él Orsós Imre. Harmincöt éve az állomás építésén dolgozott, akkor vette meg az egyik házat. Huszonhét évet húzott le a vasútnál, már rokkantnyugdíjas. Az épületet, amelynek falai a vonatdübörgéstől rogyadoznak, huzalokkal fogta össze. Odabent rend. Vizet a kerti kútból hoznak, a gáz palackos, a villany vasúti, csatorna nincs.

– Van paprikánk, krumplink, kukoricánk, sütőtökünk – mondja lányuk, Tünde. – Tehenünk is, de kicsi az ól, vemhesen nem fért el, most egy ismerősünknél van.

Szalad is Tünde a lánya után, Szimonetta Cintia nemsokára kétéves lesz. – A nagyobb gyerekek az iskolába, a felnőttek a boltba, a postára csak a síneken keresztül jutnak el. A falubeliek nem is sejtik, hogyan élünk. Csak annyit mondtak, nincs pénzük kerítésre meg kutyára, ha beköltözünk.

Orsós Imre legyint. – Egy kalap alá vesznek minket. Pedig vagyunk jók, és vagyunk rosszak. Mint a magyarok. Na, ott jön a tévésztár.

Orsós János a telepiek szószólója. – A faluban van egy hangos, 200 fős kisebbség. Azt terjesztik, hogy akad köztünk, aki háromszázezer forint segélyből él, és játékgépezik. Pedig ilyenek a Tölös-hegyen vannak. Bebizonyítom, hogy érdemes segíteni ezeken a családokon.

János, ha éppen nem interjút ad, a telepiekkel járja a falut, s eladó házakat néznek. – Van tulaj, aki hirtelen többet kér. A beköltözőknek havi kétezer forint biztosítási díjat kell majd fizetniük, tíz év múlva pedig megvehetik a házat.

A telepről Hajnalkáék is kinéztek már maguknak egy új otthont. De drága. A házanként jutó öt- helyett nyolcmillió. – Azt mondták, azért, mert felújították.

Ők is átalakították volna a sajátjukat, de János lebeszélte őket – most már minek.

Így nem az új parkettán, hanem egy koszos szőnyegen állunk. A lámpáról forgalmas légyfogó lóg. Kopott ágy pléddel, szék, szekrény – a sarokban viszont jó állapotú tévé zúg. Az ablakon üveg helyett fólia, a konyhában gyereketető főzeléknyomokkal. A mosogatóban kajamaradék, tányérkupac.

A lányok diót pucolnak. Nyolcvan forintért veszik kilóját, ezerért eladják a belét. Kivénhedt kanapén dolgoznak, a sarokban bili a belevalóval. A gyerekek sétálnak, a távolból látjuk, ahogy a sínek mentén kóvályognak.

Miből fizetik?

Horváth György nyugdíjas, régóta él Zákányban. – Az átkosban a kavicsbánya 170, a vasút 400, a téesz 120 embernek adott munkát. A cigányok a bányában vagy az építőiparban dolgoztak segédmunkásként. Ma nincs ilyen lehetőség, könnyebb megélni a szociális juttatásból. Segíteni kell, de nem így. Kiköltöztetik őket a tulajdonukból szociális bérlakásokba, és aztán? Miből fizetik? Miből vennék meg? És mihez kezd az önkormányzat, ha azokat a házakat is lelakják?

Horváth úr vehemens. – Visszautasítom a sajtó beállítását, hogy itt cigányellenesség lenne. Az a gond, hogy a falu nem tudott semmiről.

A képviselő-testület júniusban beadta a pályázatot, a polgármester augusztus végén aláírta, s csak szeptember 14-én tartottak falugyűlést.

És akkor az összeférhetetlenségről még nem is beszéltünk.

Az eredeti tervek szerint a pályázat írója, Tapolcai Gyöngyi a projektvezető. Férje, Baróti Zoltán egyike azon tagoknak, akik a testület elé vitték az ügyet, ő képviseli a Megoldás Alapítványt a pályázatban. A településen működik még az Értékrend Szociális Szövetkezet is, amely a „szociális szakmai teamet” adja. Elnökhelyettese Németh Zoltán, akinek a felesége szintén testületi tag. Ha az alapítvány és a szövetkezet részt vállal a megvalósításban, a projektvezető és a szociális team is 1,8-1,8 milliót kap számla ellenében.

– Ugyanaz van itt kicsiben, mint a parlamentben nagyban.

Úgyhogy Horváth György most népszavazást kezdeményez.

Ketyeg a kamat

– A pályázat benyújtására kevés időnk volt, nem is igen reménykedtünk – magyaráz Kiss Sándorné képviselő. – Attól tartottunk, egyszer majd az önkormányzatot kötelezik arra, hogy vigyen a telepre közműveket, amire nincs pénzünk. Aztán nyertünk. Rájöttünk, tényleg szó lehet összeférhetetlenségről, így a projektmenedzsment átalakult.

De a falu nem csillapodott.

– Hibáztunk, amikor nem szóltunk előre. Ráadásul itt sokan szorulnának támogatásra, származástól függetlenül.
Csakhogy – mivel már az önkormányzat számláján van az ötvenmillió – ketyeg a büntetőkamat. Napi huszonegyezer. A képviselők vállalták: tiszteletdíjukból kifizetik, ha úgy adódik. Ám egyelőre kitartanak a pályázat mellett.

Amelynek – s erről esik a legkevesebb szó – csak egyik része a házvásárlás. Az önkormányzat (az alapítvány és a szövetkezet segítségével) vállalta, hogy a megvásárolt házakat az érintettek bevonásával fölújítják. Megoldják a telepi munkanélküliek képzését, munkába állását. A nőknek tréningeket tartanak, ételkészítési, takarítási, alapfokú mezőgazdasági és állattartási ismereteket oktatnak, segítenek lakástextíliák, később egyszerűbb termékek elkészítésében, amelyek eladhatók a szociális szövetkezetben. A férfiak anyagismeretet, épület-karbantartási, környezetvédelmi, munkavédelmi ismereteket tanulhatnak.

A pályázat kitér a telep szociális és egészségügyi problémáira is. A házakban többen élnek szellemi fogyatékkal, krónikus betegséggel, nem egy lakó funkcionális analfabéta, uzsorásoknak tartoznak. A pályázat szerint: „Rágcsálók (patkány, egér) minden háznál előfordulnak. Pár évvel ezelőtt abban a romos házban, ahol egy szoba és előtér van, nem lakott senki, ill. a bentlakót akkor találták meg holtan, amikor már a patkányok rágták az oszló hullát.” A problémák leküzdésére komplex szociális munkát és személyre szabott támogatásokat ígérnek. A gyerekeknek pedig (akik közül néhányan a lakhatási körülmények miatt vannak állami gondozásban) képességfejlesztést, például az alapítvány családi napközijében.

Tapolcai Gyöngyi büszkén kalauzol az épületben. A faliújságon Ferge Zsuzsa és Dobrev Klára látogatásának emlékét őrzik a fotók.

– Az állami normatíva a költségek hatvan százalékát fedezi, a többi pályázat. Persze sokan így sem értik, miből élünk. Hát nem lopásból. A pályázatok elszámolását szigorúan ellenőrzik, s bár rendszeres a névtelen feljelentés, egyetlen szerv sem talált, találhatott szabálytalanságot.

Az összeférhetetlenség? – Megkérdeztem a minisztérium illetékesét, azt mondta, nem áll fenn. Hiszen nem vagyunk kedvezményezettek, nem élünk a felszámolandó területen, nincs eladó házunk. A projektvezetői díjért, szociális munkáért járó pénzért megdolgoztunk volna.

Volna. Merthogy ő, valamint az alapítvány és a szövetkezet illetékesei jelezték, csak az eredeti koncepcióhoz és teamhez adják a nevüket. – A személycserékkel megtorpedózták a pályázat sikerét. A szakmai teamet egyetlen ember váltotta fel.

Ő, aki 26 kilométerre él innen, szociális ápoló, gondozó főállásban, egyedül, esténként hogyan fogja tudni követni a családok életét, figyelni a tréningeket, tanfolyamokat vezetni, irányítani a felújításban részt vevő költözőket? Mi felelősséget vállaltunk volna az életükért.

Divat cigányozni

– A megoldás? Auschwitz.

Elkerekedik a szemünk.

– Vagy mint Amerikában: rezervátumok.

A kocsmában vagyunk. Rajtunk kívül négyen-öten. A hangulat borongós. – Pénzosztáskor két napig Hawaii, DJ, napszemüveg. De a magyarnak miért nem vesz senki házat, ha önhibáján kívül nem tudja fizetni a hitelét, és az utcára kerül? Harmincéves munkaviszonnyal a Tungsramnál három műszakban hetvenezret keres a szomszédom. Persze hogy nem mennek el, ha a semmiért kapnak 56 ezer segélyt.

– Lehet, hogy nem mind olyan, és százból tíz rendes. Mint a magyaroknál: százból tíz hülye.

Csak az arány más.

Jankó Szabolcs alpolgármestert telefonon érjük el. Ő bizakodó. – A képviselő-testületet a falu választotta. Mi jó döntést hoztunk, hiszen az önkormányzati vagyon gyarapszik. Rossz üzenet – és sokaknak bökte a csőrét –, hogy az bonyolítja a pályázatot, aki megírta és beadta. Ez nem etikus, változtattunk. A minisztérium rábólintott, így is biztosítottnak látja a projektet.
A többi, állítja, hisztéria és sárdobálás.

Az alpolgármester szerint a lakosság többségének fogalma sincs a pályázat részleteiről, s ő azt sem érti, hogy miért épp azok ágálnak, akik a cigányokból élnek. A boltos meg aki napszámot ad nekik.

Persze, teszik hozzá többen, ma divat cigányozni. Nemcsak Zákányban.

Az Európai Parlament képviselői megszavazták, hogy az Európai Unióban minden macska és kutya esetében kötelező legyen a mikrochip beültetése és a nyilvántartásba vétel, az illegális állatkereskedelem visszaszorítása és az állatjóléti szabályok megerősítése céljából.