Üres marad a Fejeskáposzta Negyed helye
Az állam jelenleg nem tud mit kezdeni a kormányzati negyed területével. Az éppen egy esztendeje lefújt beruházás helyszíne egyelőre parlagon marad. Az Állami Vagyongazdálkodási Tanács szeptemberben azt javasolta, hogy adják el, a válság miatt azonban mégse dobják piacra a 9-11 milliárd értékű telket. Az építésztervezőkkel viszont sikerült megegyezni: Janesch Péter és csapata bruttó 400 milliót kapott munkájáért – tudtuk meg Száraz Gábortól, az Állami Vagyonkezelő Zrt szóvivőjétől.
“Könnyű belátni: nem nevezhetjük az egész 30 hektáros, megújuló városrészt Kormányzati Negyednek. A Kormányzati Negyed területe ennek ugyanis mindössze 16-18 százaléka.
Nevezzük hát másnak!” buzdította olvasóit a Kormányzatinegyed.hu másfél évvel ezelőtt, 2007. augusztusában.Egy hónappal később pedig arról számoltak be, hogy egy Tóth Viktor nevű pályázó önmaga 1010 javaslatot kreált, amellyel már megérdemelte volna a fődíjat,
egy robogót.Még ma is jól csengenek a Fejeskáposzta Negyed, Szivárvány Negyed, Államkert, Hivatal Oázis, Magyarok borostyán birodalma, az Ügyintéző-köz, de még inkább a Kancella elnevezések. Senki nem számított rá, hogy nem sokkal később már csak megvalósulatlan álom lesz a gigaberuházás.
Nincs terv a tovább hasznosításra
Tavaly január 8-án jelentette be a kormányszóvivő, hogy a Nyugati pályaudvar mellé tervezett kormányzati negyed beruházását „nem le, hanem megállítják”.
A kormánykabinet döntése a múlt év végét, december 31-ét szabta meg a kormányzati negyed projektjének pénzügyi lezárására, az érintett terület további hasznosításának előkészítésére.
Az egyik feladat megtörtént: elkészítették a projekt pénzügyi beszámolóját. Tavaly nyári sajtóhírek szerint több, mint 8 milliárd forintot fordítottak a MÁV területének megszerzésére, és más kiadásokra.
A másik feladat megoldása azonban egyelőre megállt. Száraz Gábor a Vagyonkezelő szóvivője felidézte, hogy tavaly ősszel még azt a javaslatot terjesztették elő a Pénzügyminisztérium számára, hogy értékesítsék a vonzó, belvárosi ingatlant. Az értékbecslők 9-11 milliárdra tették a terület piaci értékét. Amikorra azonban a kormány elé került volna a javaslat, már a nyakunkon volt a gazdasági válság, így belátták, hogy csak áron alul értékesíthetnék.
– Nem hirdettük meg az eladást, de érzékeltük a piacon, a korábbi érdeklődők visszalépését, elbizonytalanodását. Jelenleg új hasznosítási megoldást kell találnunk, tovább gondolkodunk, egyeztetünk – magyarázza a szóvivő. Elhárítja, hogy esetleg a fővárossal egyeztetnének, mivel még nincsen letisztult koncepció sem. Azt viszont szívesen elmondja, hogy a felek kölcsönös megelégedésére megállapodtak az építész tervezőkkel, tavaly ősszel végre kifizették számukra a munkadíjat.
Bruttó 400 millió a tervezőknek
A kormányzati negyed beruházását száznegyvenmilliárd értékben PPP konstrukcióban fejlesztették volna. Az építési költsége elérte volna a negyvenötmilliárdot, ám az építmény csak a 25 év bérlet után került volna az állam tulajdonába. (
Itt olvashatjaírásunkat az eredeti elképzelésekről.)A Nyugati pályaudvar mellé álmodott korszerű ingatlan-együttes létrehozására egy nemzetközi tervpályázatot írtak ki, melyet Janesch Péter és Kengo Kuma tervezők által irányított csapat nyert el 2007. augusztusában. A magyar tervezők a kihirdetést követően hónapokig dolgoztak fizetség nélkül. Céget alapítottak, irodát béreltek, hiteleket vettek fel, csak éppen nem fizették ki őket, mert a beruházás megállt. Úsztak az adósságokban.
– Kengó Kuma pályázati díját is csak most tudtuk kifizetni – nyilatkozta Janesch Péter. – Több mint egy tucat alvállalkozóval, társtervezőkkel osztoztak végül a bruttó 400 milliós költség- és munkadíjon. A K-negyed projekt megvalósítására létrejött társaság, a Team 0708 Kft honlapján http://www.team0708.hu/index2.html ma is olvasható a résztvevők neve. Ám egy egy személy mögött egy egész iroda csapatmunkája áll.
2008: újabb nemzetközi elismerés
A leállítást követő bejelentés után még egy-két hónapot dolgoztak a terveken és benyújtották a Holcim Awards-ra. Az építőanyag-gyártó egy globális pályázatot írt ki a fenntartható építészet témakörében. Meglepő, de igaz, az elvetélt kormányzati negyed kibővített terve európai első lett, 1700 pályázat között. A májusi madridi bejelentést követően még hátra van a világverseny, amelyre a földrészek nyerteseit hívták meg, összesen 15 pályaművet.
– A válság nem tart örökké, a koncepcióban pedig lennie kell valami igazán értékesnek, ha már két nemzetközi pályázaton is így ítélték meg – tartják a tervezők. Reménykednek, hogy az újabb tervük megvalósulhasson. Nem mint kormányzati központ, hanem mint egy korszerű iroda-együttes. A Terézváros, a vasút, a Nyugati-tér együttesére kidolgozott stratégiájuk segítheti a jövőbeli beruházókat. Emellett még egy dologban könnyebb lehet a megvalósítás. Már nem kell a védett objektumokra vonatkozó bonyolult biztonsági előírásokkal foglalkozni. Egy igazi átjárható, városi teret lehetne létrehozni, a politikusokkal járó szigorú felügyelet nélkül – Kancella helyett.