Magyar kormány: az űrstratégia a közjóhoz való hozzájárulás

Elfogadták az első Nemzeti Űrstratégiát.

2021. augusztus 19., 13:41

Szerző:

A kormány elfogadta Magyarország első Nemzeti Űrstratégiáját – jelent meg a tájékoztatás szerdán a Magyar Közlönyben. A nyilatkozat szerint a magyar gazdaságra csakis pozitív hatással lehet a projekt.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium által a Kormány elé terjesztett dokumentum tartalmáról ugyan egyelőre még nem sokat tudni, de saját bevallásuk szerint célkitűzésük Magyarország pozíciójának megerősítése a globális űriparban, valamint a magyar gazdaság versenyképességéhez való hozzájárulás – fogalmaz az Űrkutatásért és Űrtevékenységért Felelős Főosztály honlapja. Sőt, a következőképp fogalmaztak:

„A most elfogadott űrstratégia végső soron a közjóhoz való hozzájárulás”.

Ezért a kormány felhívta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert, hogy 2030-ig  gondoskodjon a stratégia megkezdéséről, ami véleményük szerint: „összhangban van a gazdaságfejlesztési és munkahelyvédelmi törekvésekkel”. Arról, hogy milyen anyagi igényei lesznek a projektnek, arról nem számol be a közlöny, mindössze annyit mond, hogy Szijjártó Péter az érintett miniszterekkel együtt, minden évben nyújtsa be milyen mennyiségű pénzre lenne szükségük.

Nem ez a kormány első ilyen irányú törekvése, még 2018. novemberében neveztek ki űrkutatásért felelős miniszteri biztost, Ferencz Orsolya személyében, de nem rég jelentették be azt is, hogy 2025 előtt űrhajóst küldünk a Nemzetközi Űrállomásra. Ezt a projektet a legfrissebb információk szerint amerikai együttműködésben fogják véghez vinni, külön érdekesség, hogy pár évvel korábban még az orosz Roszkoszmosz űrügynökséggel akarták levezényelni a projektet.

(Kiemelt kép: A NASA által 2014. augusztus 29-én közreadott fantáziakép a NASA távoli űr kutatásához kifejlesztendő SLS hordozórakétájáról. Kép: MTI/EPA/NASA)