Uniós pénz hiányában kirúgja dolgozóit egy állami cég

A dolgozók felét kirúgja a Digitális Kormányzati Fejlesztés és Projektmenedzsment Kft.

2023. június 7., 10:19

Szerző:

Komoly leépítést jelentettek be a Digitális Kormányzati Fejlesztés és Projektmenedzsment Kft.-nél (DKF), miután továbbra sem érkeznek uniós pénzek Magyarországra – tudta meg a 24.hu. A lap információi szerint a DKF tavaly tavasszal még 180 feletti dolgozói létszámmal működött, jelenleg nagyjából 120-an vannak a cégnél, de a friss bejelentés szerint a megmaradt munkavállalók legkevesebb felét kirúgják. A leépítés kétkörös lesz. A dolgozók korábban 13. és 14. havi fizetést is kaptak. 

A 24.hu értesülései szerint a dolgozókat egy tájékoztatóra hívták be május utolsó napján, ám az elhangzottak nem érték meglepetésként őket, egy-két hete terjedt már pletyka az elbocsátásról. Igaz, három héttel ezelőtt meg még azt a tájékoztatást kapták, hogy az év végéig rendelkezésre áll a működéshez szükséges pénz, és várják a projekteket. A csoportos és a személyes tájékoztatón egyaránt elhangzott, hogy a cégvezetés sajnálja a történteket, és próbál segíteni, hogy cégcsoporton belül találjanak helyet az elbocsátottaknak, de konkrétumokról nem esett szó.

A Digitális Kormányzati Fejlesztés és Projektmenedzsment Kft. az állam 100 százalékos tulajdonában lévő, határozatlan időre alapított gazdasági társaság, ami egy kormányredelet alapján az e-közigazgatással, informatikával, valamint infokommunikációs infrastruktúrával kapcsolatos fejlesztési programok keretében megvalósuló projektek megvalósítását látja el uniós pénzekből. A céget 2021 februárjában alapították, jelenlegi vezérigazgatója Takács Gábor. A DKF tulajdonosi jogait a Digitális Magyarország Ügynökség Zrt. (DMÜ) gyakorolja. Ennek ügyvezetője Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség igazgatósági elnöke, aki nemrég a részben állami tulajdonba került Vodafone vezetésébe is beült. A DMÜ a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda fennhatósága alá tartozik. 

 

Az állami cég az elbocsátások ellenére jelentős összegű vállalkozási szerződéseket kötött a 4iG-vel, illetve a kormányzati médiakampányokat gyártó Balásy Gyula féltestvérének vállalkozásával. 

Az Opten nyilvántartása szerint a cégnél 127 főt foglalkoztatnak, az éves beszámolóból pedig az derül ki, hogy személyi jellegű ráfordításokra tavaly 2,55 milliárd forintot költöttek. A vezető tisztségviselők díjazása 31 946 000, a felügyelőbizottság díjazása 9 millió forint volt – olvasható. A társaság honlapján közzétett tájékoztatás szerint az ügyvezető havi bruttó 1,55 milliót, három igazgató bruttó 2 milliót, egy pedig bruttó 700 ezres alapbért kap, a felügyelőbizottsági tagok 225 ezer és 300 ezer forint közötti tiszteletdíjban részesülnek.

Az ötmillió forint feletti szerződésekből pedig az derül ki, hogy az állammal intenzíven bizniszelő 4iG ettől a cégtől is jelentős megrendelésekhez jutott. Csak tavaly 1,1 milliárd forint értékben kötött velük mint konzorciumvezetővel vállalkozói szerződést. Jelentős megrendelés-állománnyal bír a kormányzati kampányok szervezését végző Balásy Gyula féltestvérének cége is. A Balásy Bulcsú vezette Fornax ICT Kft. 2022-ben – konzorcium vezetőjeként vagy tagjaként – körülbelül 780 millió forint megbízáshoz jutott, és már az idén kötött egy 220 milliós üzletet.

(Kiemelt képünkön a Digitális Kormányzati Fejlesztés és Projektmenedzsment Kft. utcaképe/Google maps)