Vészhelyzetben van a szelektív papírgyűjtés, már ingyen sem vesznek át hulladékpapírt
Még az újrahasznosítható papírszemét is szemétégetőben végezheti, miután a papírhulladék piaci ára annyira leesett, hogy januártól a hulladékkezelők ingyen sem hajlandóak átvenni - írja a G7.
A gazdasági portál szerint a vegyes papír ára 2019 őszén negatív értéket vett fel és azóta is csökken. Míg korábban a hulladékkezelő cégeknek jelentős bevételük volt a papírgyáraknak eladott papírhulladékból,
mostanra nekik kellene fizetniük a gyáraknak, hogy átvegyék a papírjukat.
A G7 németországi adatokra hivatkozik, de a hazai trendek is hasonlók. A piaci szereplők tapasztalatai szerint a hazai hulladékkezelők már át sem veszik a papírhulladékot, mert eladni és tárolni sem tudják. A papírszemét nagy részét kitevő ipari hulladékot így kommunális gyüjtőudvarva teszik, ahonnan szemétégetőbe kerül.

A G7 szerint az árzuhanás oka az, hogy Kína korlátozta az Egyesült Államokból és Európából érkező hulladékimportját, emiatt túlkínálat van a hulladékból ezeken a piacokon.
Ha a probléma tartós lesz, annak a környezettudatos szemléletformálásban fontos szerepet játszó iskolai papírgyűjtések láthatják kárát.
A portál szerint az lehetne a megoldás, ha az állam komolyan venné a gyártókat terhelő környezetvédelmi termékdíjjal való gazdálkodást. A díjat azért hozták létre, hogy a gyártók fizessenek az államnak azért, hogy az gondoskodjon a csomagolási hulladékok újrahasznosításáról, de a gyakorlatban a termékdíjból befolyt összeg kis részét forgatják vissza az újrahasznosításba.