Újra megszólalt az amerikai külügyminisztérium a CEU ügyében
A törvény láthatóan a CEU ellen irányul és fenyegeti ezt a fontos amerikai–magyar intézményt, ez pedig aggasztja az Egyesült Államokat – mondta Hoyt Yee a Reutersnak budapesti látogatása alkalmával.
Fotó: Kökényesi Gábor
Hozzátette: Magyarország továbbra is az Egyesült Államok kulcsfontosságú partnere, annak ellenére hogy az új jogszabály árt az egyetemnek és sérti a tanszabadsághoz fűződő jogot.
Yee szerint a törvény jellegén lehet ugyan vitatkozni, de az egyetem számára a magyarországi működés ezután sokkal nehezebb lesz.
Arra a kérdésre, hogy a CEU elleni törvény közelebb vitte-e Moszkvához Budapestet, a diplomata azt mondta: az egyetem bezárása elsősorban a magyaroknak lenne rossz.
„Természetesen figyelemmel kísérjük, hogy Oroszország mit tesz a régióban, illetve tágabb tekintetben a Balkánon. A magyarországi tendenciákat illetően továbbra is közeli szövetségesek vagyunk. Arra számítok, hogy ez a jövőben is így lesz” – mondta az amerikai külügyminisztérium európai és eurázsiai ügyekért felelős helyettes államtitkára.