Újra kék lesz a narancssárga

A karintiai BZÖ, (Szövetség Ausztria Jövőjéért) kiválik az országos pártból és a német CDU/CSU mintájára fuzionál azzal a Szabadságpárttal, amelyből négy és fél évvel ezelőtt Jörg Haider vezetésével kivált. A döntés azt jelenti, hogy az FPÖ kivonul Karintiából: a tartományban ezentúl csak a „Szabadságpártiak Karintiában – FPK” névre keresztelt BZÖ indul a választásokon, országosan viszont BZÖ-sök a Szabadságpártot erősítik.

2009. december 17., 07:13

Legalábbis elvben: mert az országos BZÖ, amelyet meglepetésként ért legerősebb tartományi szervezetének döntése, egyelőre korántsem egységes. A fúzió az egykori Haiderpárt végét jelentené, miközben az is igaz, hogy ez a négy és fél éve alapított szövetség nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, és éppen hogy bejutott a parlamentbe. Eközben a Szabadságpárt régi nevét és eszmeiségét megtartó FPÖ egyre erősebb, igaz, Haider hívei, egy szűkebb magon kívül nem is igen értették az egész szétválási folyamatot.

A karintiai BZÖ politikusai a szövetségi parlamentben FPK-néven és az FPÖ szárnyai alatt külön frakciót alkotnak, öt képviselővel. Az országos BZÖ vezetői közül többen mélységes csalódottságuknak adtak hangot, mondván, hogy a lépés Jörg Haider elárulásának tekinthető. A karintiaiak, élükön Gerhard Dörfler tartományfőnökkel viszont azt bizonygatják, hogy Haiderhez híven járnak el, hiszen halála előtt ő is tárgyalt már egy esetleges újraegyesülésről. Ilyen hírek valóban voltak, ám a Haiderre haláláig féltékeny Heinz-Christian Strache FPÖ-vezér akkor nem vágyott a fúzióra, mondván, hogy szép sikereket elérő pártjának nincs szüksége ilyesmire.

Haider halálával változott a helyzet, és minden bizonnyal vonzó, hogy a két szélsőjobboldali (valójában semmiben nem különböző) párt együtt a második legerősebb parlamenti párt lehet, jó 28 százalékos szavazataránnyal. Gerhard Dörfler azt azonban leszögezte, hogy nem cél a kormányváltás a ciklus lejárta előtt, még ha a Néppárttal együtt többségük is lenne.

A helyzet a puccsszerű bejelentés után egyelőre zavaros, nem tudni pontosan, az országos BZÖ-ből melyik politikus fogadja el az új helyzetet, és ki az, aki kitart az országos fellépés mellett. Megfigyelők nem jósolnak hosszú fennmaradást a Haidertől megörökölt szövetségnek. Súlyosbítja a helyzetet a

karintiai bankcsődbotrány: a fúzió élharcosai között többen vannak olyanok, akik szerepet játszottak a Hypo Group Adria Alpen bank látványos összeomlásában, s emiatt elképzelhető felelősségre vonásuk. Politológusok egyfajta előremenekülésnek is tekintik a BZÖ fúziós elhatározását.

További cikkeket olvashat Ausztriáról a

Szervusz Ausztria honlapon