2020-ban elkezdik kialakítani a teljes EU-s szintű egészségügyi minimumszolgáltatás alapjait

2019. december 29., 11:33

Szerző:

Nyílt levelet írt Ujhelyi István MSZP-s EP-képviselő arról, hogy 

2020 legyen ez egészségügyi minimum éve.

A politikus az Orbán-kormán egészségügyi csomagja kapcsán írt erről a  Facebook-oldalán. Szerinte már nem elég jól hangzó ígéreteket tenni az adósságkezelés és a finanszírozás valóban kiemelt jelentőséget visel, de emellett az ellátás színvonala, a betegbiztonság garanciái és az egészségügyi szakemberek megbecsültsége is elsődleges cél, ami pedig az utóbbit illeti, az Orbán-kormány szándékai hagynak kétségeket maguk után. Mivel vitathatatlan – folytatja Ujhelyi István –, hogy az egészségügy helyzete Magyarországon az egyik legrosszabb az Európai Unióban, a magyar emberek egyik fő elvárása, hogy a polltikusok érdemben javítsanak az egészségügyi rendszer minőségén és elérhetőségén

ő az Európai Parlament illetékes szakbizottságának tagjaként vállalta annak az európai egészségügyi minimumszolgáltatásnak a kidolgozását és megteremtését, amely terveink szerint minden EU-tagországban képes garantálni majd a betegbiztonságot és a tisztességes, európai szintű ellátást.

Bár az túlzott elvárás lenne, hogy rövid időn belül ugyanolyan színvonalú ellátás legyen Kelet-Európában, mint például a skandináv tagországokban, de határozott álláspontja, hogy egy szolidaritásra épülő európai közösségben létezniük kell olyan minimum-standardoknak, amelyeknek mindenhol és minden állampolgár számára elérhetőnek kell lenniük. „Lesznek olyan követelmények ebben a programban, amelyeket Magyarország nevetve teljesít a többiekkel szemben, az oltási gyakorlatunk például a többi tagországhoz mérten kimagaslóan pozitív eredményeket mutat, itt nemhogy lemaradásunk nincs, de a többieknek kell hozzánk felzárkózni. Vannak azonban olyan minimális elvárások, amelyek esetében a magyar egészségügynek inkább szégyenkeznivalója van, a betegek, illetve az ellátottak biztonsága és méltósága érdekében pedig igenis szükséges egyfajta minimális elvárást rögzíteni” – hangzik Ujhelyi István írása, amely szerint ha jövőre hatályba léptetni nem lehet is ezt az EU-s programot, asztalra tenni és érdemi vitát folytatni róla több mint kötelesség. Ha úgy tetszik, neki ez az újévi fogadalma.

Orbán Viktor aláírásával karácsonyra időzítve jelent meg az a kormányhatározat, amely az egészségügy finanszírozási rendszerének és ellátási struktúrájának teljes átalakításáról szól. A dokumentum szerint 

  • 2020. március 31-ig az állami fenntartásban működő egészségügyi szolgáltatók gazdálkodásának javítását elősegítő célzott intézményi adósságmenedzsment-programot kell letennie az asztalra az Emmi, a Pénzügyminisztérium, a Honvédelmi Minisztérium, illetve az Innovációs és Technológiai Minisztérium vezetőjének. Utóbbi időpontig  kell megtalálni a szolgáltatók felügyeletét és irányítását megalapozó ellenőrzési rendszer teljes körű kialakításához szükséges erőforrásokat is.
  • 2020. június 30-ig ad időt az emberi erőforrások miniszterének, hogy kidolgozza a „valós költségeken” nyugvó finanszírozási rendszert.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a legutóbbi Kormányinfó sajtótájékoztatón jelentett be, hogy az Orbán-kormány 79,4 milliárd forintot bocsát a kórházak rendelkezésére, amelyből 42,8 milliárd forint az adósságállomány rendezésére mehet, 36,6 milliárd forintot pedig egészségügyi korszerűsítési célokra szánnak.