Újabb fordulat a lengyel történelmi karaktergyilkosságban
Bíróság elé kerülhet Lech Walesa volt lengyel államfő, a Szolidaritás Nobel békedíjas alapító elnöke, ha hamis tanúzásért vádat emel ellene a lengyel ügyészség. A lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete (IPN) ugyanis bemutatta azt a 235 oldalas szakértői jelentést, amely a Bolek-dossziéban megőrzött iratokat elemezte. (2016 februárjában nyilvánosságra került egy Bolek fedőnevű ügynök együttműködési nyilatkozata és munkadossziéja. Boleket Walesaként azonosították). A papírokat Czelslaw Kiszczak tábornok, volt miniszterelnök, korábban belügyminiszter őrizte otthon. A papírokkal Kiszczak özvegye kereste fel az IPN-t, s azokat eladásra kínálta fel a hivatalnak.
Az előkerült dokumentumok között olyan jelentések is voltak, amelyeket a múlt század hetvenes éveinek legelején Walesa írt a titkosrendőrségnek (SB). A volt elnök azóta is minden fórumon azt mondta, hogy a kommunista hatóságok hamisították a papírokat. Ő senkinek nem ártott és nem jelentette fel társait, bár azt elismerte, hogy „hibát követett el". Walesa azt állítja, hogy a Kaczynski-testvérek folyamatos karaktergyilkosságot folytattak ellene, el akarják tőle venni érdemeit, ki akarják őt törölni a történelemből.
Az IPN vezetői bemutatták a szakértői jelentéseket, amelyek egyértelműen hitelesnek mondják a kézzel írt vallomásokat. A papírokból kiderül, hogy Walesa a hetvenes évek elején az SB számára hasznos titkos munkatárs volt, több általa írt jelentés ártott munkatársainak. Ez az együttműködés rövid ideig tartott, Walesa 1973-ban már nem szolgálta az SB-t, hanem a találkozókon tartóival a munkahelyén uralkodó áldatlan és embertelen viszonyokról beszélt. Később megszüntette a találkozókat, nem adott jelentéseket, s a hajógyárban ő lett a tiltott szervezkedés egyik motorja. Ezért az SB nem akadályozta meg elbocsátását sem. A nyolcvanas évek elejére Walesa már a munkásellenzék egyik vezetője.
Jacek Taylor sopoti ügyvéd, aki a hetvenes-nyolcvanas években többször volt Walesa védője, azt mondta a Gazeta Wyborczának, hogy a titkosszolgálat brutálisan megkínozta, megalázta és sarokba szorította a fiatal munkásokat, így a későbbi politikust is. Taylor szerint Walesanak nagy erőfeszítésébe került, hogy kiszakadjon az SB hálójából.
Az elmúlt évtizedekben Walesát folyamatosan zsarolták. A Szolidaritás-időben, majd a Nobel-díj odaítélése idején a kommunista hatóságok, a kilencvenes években pedig volt szövetségeseiből lett politikai ellenfelei – furcsa módon a jobboldaliak. Amikor a ma uralkodó jobboldali nacionalista Jog és Igazságosság (PiS) párt a kétezres évek elején először került hatalomra, a politikai kiszolgáló intézménnyé változtatott IPN egyik fő feladatának választotta Walesa „igaz arcának bemutatását”. Nem csak a „Bolek” dossziét nyitogatták, de a róla készült életrajban egy Cenckiewicz nevű szakember azt is kikutatta, hogy a későbbi államfőnek ifjúkori félrelépése miatt falujában törvénytelen gyereke született.
Walesa a kilencvenes évek elején, amikor államfő lett, eleinte erősen támaszkodott a Kaczynski-ikrekre. Jaroslaw Kaczynski Walesa kabinetfőnöke volt, amíg az elnök 1991-ben ki nem rúgta. Emiatt hosszú évekre ellenzékbe kényszerült, de mára Lengyelország legbefolyásosabb embere lett, s a jelképpé lett egykori hajógyári villanyszerelő megsemmisítésére tör.
A most hitelesített Bolek-dosszié nem sokat változtat a történelmen. Walesát viszont bíróság elé állíthatják, mivel eskü alatt vallotta, hogy a papírok nem tőle származnak.