Új sarc: helyi adók bármire
Keserű pirula cukormázban: az állampolgárok számára inkább támogatási formának fogandó fel a települési adó, mint adókötelezettségnek – jelentette ki Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára. Az adó befizetése természetesen mindenki számára kötelező, ha a helyi önkormányzat kiveti, akárminek is nevezi az államtitkár.
2015-től bővül a települési önkormányzatok adóztatási mozgástere: a helyi adók mellett úgynevezett települési adókat vezethetnek be. Gyakorlatilag bármire kivethetik, amit az állam még nem adóztatott meg. Az önkormányzatok akár a földtulajdonosokat is megadóztathatják.
Az országban az elsők között a mindszenti képviselő-testület határozott úgy, bevezeti a föld- és a járműadót. A kormány a földadóról ugyan még tárgyalni fog – Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium államtitkára egy interjúban arról beszélt, a törvénymódosításnál eszükbe sem jutott, hogy valaki megadóztatná a földeket – ennek ellenére az önkormányzatok már tárgyalják a helyi adókról szóló módosításokat.
Játék a szavakkal
„Ez sokkal inkább támogatási formának fogandó fel, mint adókötelezettségnek” – jelentette ki Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára az M1 Ma reggel című műsorában. Mint mondta: ez az adónem arra lehet megoldás, ha egy településen a lakosság vállal egy pluszterhet egy konkrét megvalósulandó feladatért, fejlesztésért.
Megkerestük a Belügyminisztériumot, hogy arra az egyszerű kérdésre választ kapjunk, hogy mi történik akkor, ha egy település lakója úgy dönt, hogy nem kíván pluszterhet vállalni és „támogatást” fizetni?
Támogatás, ami kötelező
A Belügyminisztérium Parlamenti Sajtóosztályától a következő választ kaptuk: „Magyarország Kormánya az elmúlt években több lépcsőben, mintegy 1360 milliárd forint adósságot vállalt át az önkormányzatoktól, ezzel jelentős tehertől megszabadítva őket. Az adósságátvállalással párhuzamosan elindult feladatfinanszírozás rendszere, amely biztosítja a települések hiány nélküli gazdálkodását. A felelős gazdálkodás szabadságával élő települések számár új eszköz lehet a települési adó. A 25 éve működő önkormányzatok már bebizonyították, hogy a helyi sajátosságokat figyelembe véve, felelősen és megfontoltan élnek adómegállapítási jogukkal. A települési adó arra ad lehetőséget, hogy a település közössége egyedi fejlesztési forráshoz jusson”.
A válasz utolsó mondatában rejlik a lényeg: „A „támogatási formának történő felfogás” ennek tükrében értelmezhető, az adókivetési lehetőségével élve az önkormányzat fokozott gazdálkodási szabadsága teremthető meg. Amennyiben az önkormányzat az adó kivetése mellett dönt, ennek befizetése nem önkéntes".