Úgy tűnik, Orbán hosszú távra készül
Bokros Lajos szerint ma az MDF az egyetlen olyan párt Magyarországon, amelynek van megvalósítható választási programja, és az végrehajtása esetén az ígért eredményeket hozná. Az MDF miniszterelnök-jelöltje vasárnapi évértékelő és programadó beszédében azt mondta: kicsi, hatékony és tisztakezű államra lenne szükség, valamint független jegybankra, megfelelő pénzügyi felügyeletre, versenyhivatalra.
Vértes András, a GKI elnöke szerint sem ebben, sem az Orbán-beszédben nem hangzott el, hogy milyen mélyreható változtatásokat kívánnak végrehajtani. Enélkül az ilyen beszédek - miközben népszerűségre törnek - félrevezetik a választókat.
"Nem erős, hanem okos államra van szükség, amely kicsi, hatékony, és képes jó minőségű közszolgáltatásokat nyújtani" - jelentette ki Bokros Lajos, az MDF miniszterelnök-jelöltje a párt vasárnapi "programadó évértékelő" rendezvényén mondott beszédében. Bokros szerint az elmúlt egy évtizedben a magyar gazdaság és társadalom ördögi körök foglya lett, amelyet "angyali hurkokká" kellene átalakítani.
"Nem elég a ráolvasás, nem elegendőek a szép szavak, program kell" - mondta a kormányfőjelölt, aki saját programját úgy jellemezte, hogy az "szikrázóan logikus, kemény szavakkal összeállított". Bokros meggyőződése, hogy ma az MDF az egyetlen párt, amelynek programja "megvalósítható, megvalósítandó és megvalósítása esetén azt az eredményt hozza, amelyet ígérünk".
Túl kevesen fizetnek túl sok adót
A miniszterelnök-jelölt az ördögi körök közt említette, hogy ma túl kevesen fizetnek túl sok adót, ami szerinte adóelkerülésre ösztönzi az embereket. Ennek következménye, hogy még kevesebben fizetnek, akire ezért egyenként még többet kell kivetni - mondta. A másik ördögi kör szerinte az, hogy a vállalkozások nem jutnak a beruházásokhoz szükséges hitelekhez, mert a hatalmas hiányt felhalmozó állam elszívja a hitelforrásokat a vállalkozásoktól. A beruházások élénkítése elengedhetetlen a gazdasági növekedéshez, de ehhez olcsó hitelekre van szükség - magyarázta Bokros.
Ugyan mindenki tisztában van azzal, hogy milyenek a saját bajaink és a világgazdasági válság hatásai, ám ebben a választási kampányban senki sem mer igazából konkrétumokkal előhozakodni - vélte Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke. A család, vállalkozás, egészségügy, megbecsült ország - amiket a szónokok emlegetnek, ezek mindenki számára fontosak - írta a Népszava.
Az Orbán-beszéd nagy erénye volt, hogy a pártelnök ezúttal láthatóan egy nemzeti közép felé tartott, holott ezt az eddig kormányzóktól nem fogadott el. Ez a hozzáállás Magyarországnak hosszú távon ad esélyeket a jó irányú fejlődéshez. Ami Bokros kijelentését illeti, miszerint erősebb jegybankra, PSZÁF-ra és GVH-ra lenne szükség, Vértes nem ért egyet, mert a jegybank már így is erősebb a kelleténél, s a PSZÁF olykor túlszabályozza a folyamatokat. A versenyhivatal pedig részrehajlás nélkül bünteti a kis- és nagyvállalatokat, szolgáltatókat, függetlenül attól, hogy a magyarok vagy külföldiek.
Orbán hosszú távra készül?
Igazából nem rajzolódik ki konkrét gazdasági program Orbán Viktor szavai mögött - summázta a Fidesz elnökének évértékelő beszédét Németh Dávid. Az ING Bank vezető elemzője szerint ezzel a beszéddel nem szándékoztak részletekbe belemenni. Úgy látta, hogy elsősorban a támogatottságot kívánta megszerezni a párt és nem a konkrét programjukat ismertetni.
Csak valószínűsíthető, hogy a politikus által említett intézkedések kilátásba helyezése mögött (így az egymillió új munkahely teremtése, a munka becsületének visszaállítása) mögött munkahelyteremtést segítő tervek húzódnak meg, mint például az adócsökkentés, a családi adóztatás megvalósítása, a magyar áruk védelme. Az elnöki beszéd azt sugallta, hogy a párt a hangsúlyokat nem konkrét szektorokra helyezi. A mezőgazdasággal, gyógyturizmussal és a különböző beruházásokkal kapcsolatos programokat, fejlesztéseket, vállalkozások erősítését irányzó terveket úgy kívánják megvalósítani, hogy az uniós forrásokat ezekbe az irányokba terelik, koncentrálják.
Az említett programok, célkitűzések hosszú távú tervek, hiszen még nem lehet tudni, hogy Magyarországon a gazdasági válság meddig tart és milyen lefutású lesz - vélte a szakértő. Hozzátette, valószínűleg Orbán Viktor azért sem fogalmazott meg konkrétumokat, mert előfordulhat, hogy az általa kilátásba helyezett intézkedések bevezetésének nagy része a kormányra kerülés után 2-3 év elteltével lesz csak elindítható. Vagyis úgy tűnik, Orbán hosszú távra készül - írta a
Népszava .