"Tűrhetetlen és felháborító" - Össztűz Orbánékra

Amikor a fideszes törvénygyár gombnyomogató Jánosai kijönnek a parlamentből és beülnek a lézerblokkolós Audijaikba, lelkiismeret-furdalásuk van – az ellenzék szerint ez áll József Attila Kossuth téri szobrának eltávolítása mögött. Az MSZP és az LMP tiltakozik a szobor elszállítása ellen.

2011. október 21., 08:37

Kormánypárti képviselők még a nyáron nyújtottak be egy olyan, a budapesti Kossuth Lajos tér rekonstrukciójáról szóló országgyűlési határozati javaslatot, amely szerint 2014. május 31-ig át kellene alakítani a teret, a kormánynak pedig ugyaneddig ki kellene költöznie az Országházból. Az átalakítás után, a javaslat szerint növekedne a tér parkfelülete, megoldódna az Országház megtekintésére érkező látogatók méltó fogadása. Továbbá az 1956-os tragikus sortűz áldozatai emlékének megörökítése és a téren jelenleg álló képzőművészeti alkotások méltó elhelyezése mellett visszaállítanák “a tér képzőművészeti arculatának 1944 előtti állapotát”.

MSZP: El a kezekkel József Attilától!

A József Attila művében megtestesülő értékvilág szöges ellentétben áll a jelenlegi országvezetés szegényellenes, szolidaritást nem ismerő hatalomfelfogásával. Ez sem lehet azonban indok arra, hogy szobrát a legsötétebb időket idézve eltüntessék a Kossuth térről – írja közleményében az MSZP. József Attila életműve a szegénység felszámolásáért, a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentéséért folytatott konok küzdelem jelképe. Ezért az ország főterén a demokratikus átmenet óta háborítatlanul álló szobra a nemzeti szolidaritás szimbólumává vált.

Szimbolikus, egyben tragikus, hogy József Attilát ugyanaz a tulajdonsága tette nemzetünk nagyjává, amely a jelenlegi vezetés szemében "ellenséggé": ha kellett, bátran kiállt a hatalmukkal visszaélő "fura urakkal" szemben is. József Attila tragédiája az elesettekkel szolidáris, a hatalommal szemben szabad gondolatokat megfogalmazó polgár tragédiája. Ügye - tetszik vagy sem - nemzeti ügy. Így a Nemzeti Ügyek Kormánya, amely önmagára mint a nemzeti múlt és hagyomány továbbörökítőjére tekint, nem teheti meg, hogy a tragikus sorsú költőt ábrázoló alkotást eltünteti. Az MSZP mint a magyarság történelme során felhalmozódott nemzeti és baloldali értékek örököse tiltakozik József Attila szobrának erőszakos eltávolítása ellen. El a kezekkel József Attilától! – írják.

LMP: Tekintélyelvű rendszer épül

Vágó Gábor választmányi szóvivő azt mondta, a kormányzat nemcsak a téren, de az országban is az 1944 előtti állapotokat akarja visszaállítani. Elhangzott: kabinet ugyanúgy tekintélyelvű rendszert épít ki, ahogy az 1944 előtt is történt.

A politikus József Attilát úgy jellemezte, hogy ő volt az, aki saját életével is bizonyította, a kiszolgáltatott embereknek is van létjogosultságuk a társadalomban. Hozzátette, a szobor elszállítására egyetlen egy okot látnak, azt, hogy amikor a fideszes törvénygyár gombnyomogató Jánosai kijönnek a parlamentből és beülnek a lézerblokkolós Audijaikba, akkor lelkiismeret-furdalásuk van, mert ez a törvénygyár a kiszolgáltatott emberek még inkább kiszolgáltatottá tételén dolgozik”. A képviselő végül azt a félelmét is megfogalmazta, hogy József Attila szobrát ugyanúgy eltüntetik majd, ahogy "eldózerolták a hajléktalanok viskóit tegnap Zuglóban”.

Kukorelly Endre a szobor tervezett elszállítására, illetve a közelmúlt utcaátnevezéseire utalva tűrhetetlennek és felháborítónak nevezte, hogy a kormányzat ilyen mértékben beáldozza a kultúrát napi politikai célok érdekében. A képviselő hozzátette, József Attila esetében ráadásul egészen kényes a helyzet, mert az egész magyar irodalom egyik központi alakjáról van szó.