Trükkös béremelésre készül a kormány

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma azt javasolja, hogy az állami köznevelési intézményekben a nevelési-oktatási munkát segítő, nem pedagógus végzettségű dolgozók számára az idén két alkalommal 35 ezer forintos pluszjuttatás járjon – közölte Sipos Imre köznevelési helyettes államtitkár a köznevelési kerekasztal keddi budapesti ülése után.

2016. április 19., 14:27

Sipos Imre az MTI kérdésére azt mondta: ezek a dolgozók július 15-i és december 15-i dátummal számíthatnak majd a pluszjuttatásra.

A helyettes államtitkár hozzátette: azt is javasolják, hogy ez a kör 2017. január 1-jével 10 százalékos béremelést kapjon. Ebből 7 százalék általános emelés lenne mindenki számára, a fennmaradó 3 százalékról pedig az intézményvezetők döntenének.

A tárca javaslata legalább 15 ezer embert érint – közölte. Az előterjesztést a köznevelési kerekasztal résztvevői támogatták – tette hozzá.

Ez ugyanaz a terv, amit a kormány megpróbált átnyomni a pedagógusok sztrájkbizottságán is, ám azok nem fogadták el. A sztrájkolók korábban jelezték, hogy az oktató és nevelő munkát segítő nem pedagógus iskolai dolgozók bére 2008 óta nem változott. A kormány saját elképzelését csak a kerekasztal támogatta.

Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke az Eduline-nak elmondta, hogy a sztrájkbizottság százezer forintos bérkiegészítést kért a 2016-os évre, a 10 százalékos emelés bevezetésében ők is azt tartják fontosnak, hogy 3 százalékról az igazgató dönthessen.

Azért nem fogadták el a javaslatot, mert a kormány kizárólag a Klik fenntartásában álló intézményeknek adna támogatást, így nem részesülnének belőle a nemzetgazdasági tárcához átszervezett szakképzési intézmények munkatársai, valamint a jórészt önkormányzati fenntartású óvodák alkalmazottai. Emlékeztetett, hogy a kormány 2015-ben ötvenezer forintról megállapodott a szakszervezetekkel, ám az átszervezések közepette az óvodai dolgozók kimaradtak a bérkiegészítésből, ezt ezúttal el akarják kerülni.

Sipos Imre a sajtótájékoztatón elmondta, hogy azokra is kiterjesztik az emelést, akik más fenntartású intézményben dolgoznak.

Lényegében a hétfői sztrájkbizottsági tárgyalások során olyan helyzetbe hozták a pedagógusokat, amit nem fogadhattak el (csak a Klik alkalmazottai kapjanak emelést), majd másnap bejelentették, hogy mégis mindenki kap, de a bérkiegészítés már alacsonyabb 2016-ra, hetvenezer forint. Így az a látszat keletkezik, mintha nem lehetne megállapodni a pedagógusokkal, viszont a kormány ennek ellenére is emeli a fizetéseket.