Trócsányi László szerint a Sargentini-jelentés egy vádirat, és feleslegesnek tartja az Európai Ügyészséget

2018. május 15., 11:56

Szerző:

Trócsányi László – aki jelenleg is igazságügyi miniszter, egyúttal a posztra jelölt – mai kinevezés előtti meghallgatásán az Országgyűlés Európai Ügyek Bizottságában azt mondta, hogy a Sargentini-jelentést vádiratnak tartja, az Európia Ügyészséget pedig feleslegesnek, ezért nem csatlakozunk hozzá.

Sargentini-jelentésről azt mondta, hogy az egy lezárt ügyeket listázó vádirat, ami rengeteg politikai sejtetésre épül.  Úgy vélte, hogy a jelentésben jól tetten érhető az a kettős mérce, amely a fiatal demokráciák és a régi demokráciák közötti különbségtételt jelenti, vagyis hogy a régi demokráciákban minden jó, a fiatal demokráciákat viszont meg kell tanítani demokratának lenni. Magyarország ezt nyilvánvalóan nem tudja elfogadni - fűzte hozzá. Nagy vitákra számít a jelentéssel kapcsolatban ősszel és azt követően is.

Trócsányi László bizottsági meghallgatása Trócsányi László bizottsági meghallgatása
Fotó: MTI/Soós Lajos

Nem támogatja, hogy Magyarország csatlakozzon az Európai Ügyészséghez. Kijelentette, hogy Lengyelország és Magyarország elvi álláspontja szerint ez egy szuverenitási kérdés, vagyis, hogy föderációs irányba mozdul el az Európai Unió vagy a nemzetállamok Európája felé.

Jogi lépéseket ígért az osztrák családi pótlék csökkentése miatt, de végig kell gondolni a jogi lehetőségeket. 

A miniszter beszámolt arról, hogy Magyarország európai szinten a középmezőnyben van az uniós pilot és kötelezettségszegési eljárásokat illetően. Jelenleg 29 ügy van folyamatban, amiből vannak átpolitizált eljárások, így a CEU, a civiltörvény és a kvóta ügye - tette hozzá.

Ismét kiállt a közigazgatási felsőbíróság létrehozása mellett és újra visszautasította, illetve személyes és szakmai becsületének megsértéseként aposztrofálta azokat a véleményeket, amelyek szerint ezzel a jogállamiságot számolnák fel. Az Országos Bírói Tanács és az Országos Bírósági Hivatal vitájával kapcsolatban megismételte, hogy a minisztérium nem kíván állást foglalni.

Trócsányi László kinevezését hat igen (Fidesz-KDNP), és három nem (LMP, DK, Jobbik) szavazat mellett támogatta az európai ügyek bizottsága.