Tranzakciós adó: visszatérhetnek a készpénzes kifizetések

A napokban több helyen írtak arról, hogy új adófajta bevezetését tervezi a kormány, például pénzbe kerülne a sárga csekkes befizetés, a készpénzfelvétel vagy a banki utalás.

2012. április 13., 15:14

Nincs még kormánydöntés a tranzakciós adó bevezetéséről a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint. Az elmúlt napokban több helyen írtak arról, hogy új adófajta bevezetését tervezi a kormány, például pénzbe kerülne a sárga csekkes befizetés, a készpénzfelvétel vagy a banki utalás - írja a

hirado.hu .

Madár István, a Portfolio.hu vezető elemzője szerint ketté kell választani a híreket, mert kétféle adóról van szó. Az egyik az egyes pénzügyi intézmények pénzmozgásait adóztatná meg, ez egy forgalmi típusú adó, amikor egyik számláról a másikra kerül át a pénz. Ez a Tobin-adó tulajdonképpen – mondta az elemző. Hozzátette: míg a másik adó, amiről szó van az a sárgacsekkes-befizetéseket, a készpénzfelvételeket adóztatná meg. Ez alapvetően a fogyasztást megadóztató forgalmi típusú adó – közölte Madár István.

A Hvg szerint háztartásonként akár 10-15 ezer forintos plusz kiadást jelentene a tranzakciós adó bevezetése, erről Németh Dávid, az ING vezető elemzője Az Estében elmondta, hogy ezt túlzásnak tartja. Ugyanakkor hozzátette, kérdés, hogy mekkora lesz az adó mértéke. „Egy ilyen adónál ezrelékekről érdemes beszélni. Ezért fontos, hogy mi a vetítési alapja az adónak, hiszen minél kisebb a vetítési alap annál nagyobb lesz az adókulcs” – mondta az ING elemzője.

Arra az újságírói kérdésre, hogy van-e ehhez hasonló adóra példa nemzetközi viszonylatban, Madár István elmondta: a klasszikus nagy tőkemozgások megadóztatását például a svédek bevezették, de nem túl nagy sikerrel. Az elemző közölte: akkor látjuk, hogy az előnyei nagyobbak-e a hátrányoknál, ha kipróbáljuk – mondta. Hozzátette: az az adó, ami a lakosság pénzügyi tranzakcióit adóztatná meg, ilyenről nem hallott. Ezt a nézetet osztotta Németh Dávid is.

Németh Dávid ugyanakkor kitért arra, hogy a jegybank többször kimutatta, hogy sokba kerül a készpénz a gazdaságnak, s ha ezt visszaszorítanánk, akkor egyrészt segítene a feketegazdaság elleni küzdelemben, másrészt sok tehertől mentesítené az országot. „A sárga csekk pont egy olyan termék, ami elősegíti a készpénzforgalmat és a feketegazdaságot. Tehát, ha arra adót vetnek ki, annak van közgazdasági értelme” – mondta.

Arra a kérdésre, hogy az adó bevezetése elindíthat-e egy olyan folyamatot, hogy elviszik a pénzüket az emberek, erről Németh Dávid közölte: „ha pici lesz a költsége, akkor nem érdemes külföldre vinni a pénzt,(…) de mivel nem tudjuk a részleteket nem tudok állást foglalni” – mondta.

Madár István szerint is a mértéken múlik, hogy elindul-e egy ilyen folyamat. Ha egy százalékot vetnének ki, s ez kiterjedne a bérek bankszámlára utalására, vagy pénzfelvételre, akkor „ezek elég jelentős tételek, ahhoz, hogy bizonyos körökben elinduljon a megkerülés” – mondta. Hozzátéve: „ez a szürkegazdaság felé terelné a dolgokat. De ha ezrelékes mértékről beszélünk, akkor kérdés, hogy tényleg érdemes-e kivetni egy újabb adót 50-100 milliárd forintnyi bevételért”. Az elemző szerint visszatérhetnek a készpénzes kifizetésekhez.