Így szigoríthat a kormány az építőanyag-törvényen

A kormány már a hét elején is szigorítást tervezett, most itt vannak a módosítók is.

2021. december 11., 20:11

Szerző:

Újabb részletek derültek ki az építőanyag-törvény szigorításához kapcsolódó parlamenti módosító javaslatról, amelynek célja az mfor.hu szerint az, hogy a kormány szigorító lépéseket tegyen az egyes alapvető építőanyagok ellátásbiztonsága érdekében.

Kiderült, hogy az úgynevezett „piacfelügyeleti intézkedésre okot adó állapot” akkor áll fenn, ha a KSH építőalapanyag-ipari árindexének havi értéke – egy éven belül minimum kétszer – az előző év azonos időszakához mérten legalább 5 százalékot emelkedik. Ekkor a hatóság elnöke közbeléphet és akár egy évre, indokolt esetben még ennél is tovább jegelheti az állapotot. Idén pedig volt erre ok, ugyanis több fontos alapanyag árindexe jelentősen meghaladta az előző év végit.

A vas-és acéltermékeknél 110 százalékról 175 százalékra, az aluminimum termékeknél 99,5 százalékról 144 százalékra hízott az érték az idei 10. hónap végére. Hatalmas volt az emelkedés a bányászati szolgáltatásoknál is: az első negyedév végén mért 107 százalék után októberre már 175 százalékot rögzítettek. 

A javaslatban emiatt komolyan foglalkoznak a bányatelkekkel. Eszerint minden olyan telekre vonatkozna minimálisan előírt kitermelés, amelynél a kitermelhető ásványvagyon eléri az öt millió köbmétert. Azoknak a cégeknek, amelyek a különleges állapot bevezetése előtti második adóévben meghaladja az évi 3 milliárd forintot és a hatósági egységárnál drágábban értékesítik a terméküket, bányajáradékot kellene kifizetnie. Ennek a járadéknak a mértéke az egységáron felüli érték 90 százaléka lenne. A javaslat szerint továbbá egy bánya legfeljebb 48 hónapig lehetne bezárva, ezt követően bezáratás és a bányajog elvétele következne az adott telekre.

A javaslat szerint az állam már a bányászati kitermelés előkészületeire is ráhatással akar lenni, ugyanis igazolni kell majd a vállalkozásnak, hogy van-e úgynevezett igénybevételi jogosultsága az adott bányatelekre. Ezt szerződéssel vagy ügyvédi, közjegyzői ellenjegyzéssel is megteheti. Ha ez megvan, akkor pedig másfél éven belül be kell fejezni az előkutatást és belevágni a kitermelésbe. A bányajog átruházásánál előírnák az állammal való egyezkedést, vagy ha az nem jön létre, akkor az állam átvállalhatja a bányajog átvevőjének a jogait és kötelezettségeit. A bányafelügyelet nem egyszerűen csak kiadja az engedélyt és ellenőrzi, hogy a hivatalos feltételek megvannak-e a bányaengedélyhez, hanem megvizsgálja a jogszerző műszaki és pénzügyi alkalmasságát is. Továbbá megnézi, hogy ha előzőleg végzett már bányászati tevékenységet az adott bányavállakozás, akkor milyen hatékonysággal és felelősséggel tette azt.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor)