Tovább drágul az élet Magyarországon
Ez az áremelkedés a mindennapokban is érezhető lesz, akár kenyeret vásárolunk, akár tankolunk.
Júliusban a belföldi értékesítési árak 18,3 százalékkal, az export értékesítési árak 13,0 százalékkal növekedtek az egy évvel korábbiakhoz viszonyítva. Az ipari termelői árak átlagosan 14,8 százalékkal magasabbak voltak, mint egy évvel korábban – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az áremelkedés ütemét elsősorban a nyers-, az alap- és az üzemanyagok drágulása, valamint a forint euróval szembeni árfolyamváltozása befolyásolta – fűzte hozzá a jelentés.
Az élelmiszerek termelői áremelkedése tovább gyorsult júniushoz képest. A fogyasztási cikkek termelői ára átlagosan 5,1 százalékkal nőtt, ezen belül a tartós fogyasztási cikkek 8,7 százalékkal lettek drágábbak tavaly júliushoz képest. Az élelmiszerek exportára 9,3 százalékkal nőtt. A gyógyszeripar exportárai egyetlen hónap alatt 5,6 százalékkal emelkedtek, amivel 6,3 százalékkal nőttek a tavaly júliusi szint fölé. Ezek az áremelkedések a mindennapokban is érezhetők, mivel alapvető élelmiszereket és használati cikkeket, gyógyszereket érintenek.
„A mezőgazdasági termelői árak 2021. I. félévben 14%-kal magasabbak voltak az előző év azonos időszakinál. Ezt a növényi termékek árának 23%-os növekedése okozta, az élő állatok és állati termékek ára viszont 1,8%-kal csökkent. Az élénk nemzetközi kereslet hatására a gabonafélék és az olajnövények jelentősen (34, illetve 41%-kal) drágultak. A mezőgazdasági ráfordítások minden fontosabb összetevőjének ára növekedett, legnagyobb mértékben a takarmányoké (22%-kal).” – írta augusztusban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Ez a kenyér drágulását okozhatja majd a közeljövőben. Sok pékségben azonban már szeptember elsejétől felemelte a kenyér, illetve a pékárúk árát.
„Drágulhat a kenyér és a pékáru az étkezési gabona és a nyersanyagárak emelkedése, valamint a bérköltségek növekedése miatt. A tavaly ilyenkori, aratásközeli árakhoz képest durván 30 százalékkal ment fel a búza ára. Emelkedtek az energiaárak, a logisztikai-, de a munkabérköltségek is.” – Írja a Tolna megyei hírportál.
A belföldi termelői árak 18,3 százalékos emelkedésén belül a feldolgozóiparban 14,9 százalékkal, az energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 26,1 százalékkal emelkedtek az árak. A forint árfolyama tavaly július óta az euróval szemben 1,8 százalékkal (6,24 forinttal) gyengült, a dollárhoz képest 1,4 százalékkal (4,35 forinttal) erősödött.
(Kiemelt kép: Budapest, 2018. január 25. Egy dolgozó helyére teszi a töltőpisztolyt tankolás után egy OMV töltőállomáson a II. kerületi Szilágyi Erzsébet fasoron 2017. január 25-én. MTI Fotó: Mohai Balázs)