Törvény a ciános technológia ellen

A Ciánmentes Magyarországot! címmel szervezett demonstrációt a Lehet Más a Politika párt közösen a Greenpeace-szel, a Magyar Természetvédők Szövetségével és a Védegylettel. A négy szervezet közös kampányának célja, hogy Magyarországon törvénybe iktassák a bányászatban a cián használatának tilalmát. A kezdeményezés csütörtökön fontos fordulóponthoz ért, hiszen a négy parlamenti frakció politikusai álltak az ügy mellé, és a napokban a beterjesztik a parlament elé a javaslatot. A demonstráción a civilek mellett felszólalt Orosz Sándor az MSZP, Rétvári Bence a KDNP, Bácskai János a FIDESZ, Jávor Benedek az LMP részéről, akikhez Katona Kálmán független képviselő is csatlakozott.

2009. november 6., 12:11

Szerző:

Az Alkotmány utca Kossuth téri torkolatánál megrendezett esemény különösképpen egy thaiföldi turistacsoport és kiránduló osztályok figyelmét keltette föl. Előbbiek lelkesen fényképezték a zöld és narancssárga vegyvédelmi ruhában és gázmaszkban feszítő Greenpeace-aktivistákat, utóbbiak pedig zajos tetszésnyilvánításukat fejezték ki a felszólalások után.

„A nagybányaihoz hasonló balesetek elkerülése érdekében tartjuk fontosnak a cián bányászati alkalmazásának betiltását. Ezért is csatlakoztunk 61 civil szervezettel együtt a Ciánmentes Magyarországot! kampányhoz” – mondta el Szegfalvi Zsolt, a Greenpeace magyar irodájának igazgatója.

„Az utóbbi hetekben e törvény támogatása érdekében egyeztettünk parlamenti képviselőkkel, s úgy tűnik, a munkának hamarosan meglesz a gyümölcse” – tájékoztatott Jávor Benedek, az LMP szóvivője. Arra figyelmeztetett: a jelenleg legolcsóbb cianidos technológiát használó vállalatok számára ma is érvényes koncessziók vannak Magyarországon.


„Amikor 2000-ben az EU Vízügyi Minisztereinek bemutattam a tiszai ciánkatasztrófa képeit, elszörnyedtek, közös fellépést ígértek. Aztán 10 évig nem történt semmi…” – mondta el Katona Kálmán, volt vízügyi miniszter, aki most ezért is tartja fontosnak a kezdeményezést, és segíti annak törvényszintre emelkedését.

„Nem olyan rossz a helyzet, mint azt az esti híradóban látni," utalt ironikusan a négypárti egyetértésre Rétvári Bence a KDNP képviselője. „A környezetvédelem teremtésvédelem is egyben, emberi-környezeti örökségünk megőrzése kötelességünk” – tette hozzá.

„Sok halászembert ismerek," idézett fel egy személyes történetet Orosz Sándor szocialista képviselő. „Életemben csak egyszer láttam őket sírni: 10 évvel ezelőtt. Nem azt siratták, hogy kevés halat sikerült fogni. Azért sírtak, mert akkor meghalt a Tisza. Lehet, hogy az arany drága, de értéke a víznek van” – fogalmazott.

„A tragikus tiszai ciánszennyezés 10 éves évfordulója megfelelő alkalom arra, hogy egy törvény elfogadásával is kinyilvánítsuk elkötelezettségünket a különösen súlyos kockázatot hordozó bányászati eljárás hazai alkalmazásának egyértelmű elutasításában, egyúttal elősegítve a környező országok törvényhozásainak hasonló döntését, melyek földrajzi helyzetünknél fogva hazánk környezeti kockázatait is nagyban csökkentené” – üzente levelében Velkey Gábor SZDSZ-es politikus az egybegyűlteknek.

A rendezvény végén a parlamenti frakciók képviselői szimbolikus gesztussal elhelyezték saját pártjuk logóját az összefogásban részt velő civil szervezetek logói mellé a felállított Magyarország-térképen.