Tömegek hagyják el a Dél-Dunántúlt

A HelloVidék utánajárt, miért hagyják el ennyien a hazájukat, és vándorolnak el a Dél-Dunántúlról.

2021. november 4., 16:42

Szerző:

Munkaerő-közvetítő cégek és szakemberek segítségével annak járt utána a HelloVidék, hogy a Dél-Dunántúlon milyen változások mentek végbe. Idén hogyan alakultak a bérek, kikre, és milyen szakemberekre van leginkább kereslet ebben a déli régióban – írta a HelloVidék.

A Baranya, Somogy és Tolna megyét magába foglaló Dél-Dunántúl – központjában Péccsel – sok problémával küzd, különösen a Covid óta. Dél-Dunántúl azon magyarországi vidékek egyike, ahol az elmúlt évtizedekben folyamatosan csökken a lakosság, és ezzel együtt a rendelkezésre álló munkaerő is. „Annak jártunk utána, hogy a Dunántúl délebbi megyéiben milyen munkaerőpiaci változások mentek végbe. Kire, milyen szakemberekre van jelenleg leginkább kereslet” – írja a hírportál.

Akár 20-25%-kal is alacsonyabbak a bérek

A Dunántúl középső és déli része két eltérő részből áll:

  • van egy erősen iparosodott északi (Komárom-Esztergom, Fejér, Veszprém megyék)
  • és egy kevésbé fejlett, mezőgazdaság területén viszont erősebb déli (Somogy, Tolna, Baranya megyék) rész.

Ez a különbség a bérszínvonalban is megnyilvánul, akár 20-25%-kal is magasabbak lehetnek a bérek mondjuk Fehérváron, mint pl.: Szekszárd térségében – közölte a HelloVidékkel a WHC Csoport szakembere.

„Mivel a déli megyékben az iparosodás nem annyira erőteljes, ezért a munkanélküliség valamivel magasabb, főleg a mezőgazdasági szezon elteltét követően. Ennek ellenére az álláskeresők mobilitása minimális, még mindig azt várják, hogy a környék fejlődjön. Erre egyébként megvannak a jelek, Pécsett például folyamatosan bővül a munkalehetőségek száma, de Somogy területén is látunk bíztató jeleket”

– magyarázta a HelloVidékkel a WHC Csoport szakembere.

Ebben a régióban adják fel országos szinten az egyik legkevesebb hirdetést 

„Kicsi ország vagyunk, így kifejezetten régióspecifikus trendeket nem igazán tudunk azonosítani. Ami elmondható, hogy ebben a régióban adják fel országos szinten az egyik legkevesebb hirdetést – másik sereghajtó a Dél-Alföld –, és ebben a régióban van a legkevesebb elérhető/aktív álláskereső is” – közölte a HelloVidék megkeresésére a Profession.hu.

További probléma még, hogy óriási az elvándorlási kedv. A Trenkwalder legfrissebb kutatása szerint kedvező álláslehetőség esetén a munkavállalók Somogy (52%) és Tolna (44%) megyékből vándorolnak el legnagyobb arányban.

Míg Somogy megyéből jellemzően külföldre (79%) mennének a legnagyobb számban, addig Tolnából inkább a fővárosba vagy Fejér megyébe vándorolnának el.

Baranya megyében ennél kedvezőbb a helyzet, innen megfelelő feltételek esetén csupán a megkérdezettek harmada lenne hajlandó elköltözni a régióból, és ők is túlnyomó többségben Budapest irányába orientálódnának.

A legnagyobb kihívást jelenleg a villanyszerelői pozíciók betöltése jelenti

„Talán meglepőnek tűnhet, de a legtöbb keresés az értékesítőkre vonatkozik a régióban, ezekből ugyanakkor aránylag keveset adnak ki HR szolgáltatóknak. A Trenkwaldernél jellemzően a gyártásba, termelésbe keresnek mérnököket és IT szakembereket. Jelenleg senior mérnök, senior programozó és informatikus munkakörben a legnehezebb jelöltet találni.

Fizikai munkakörök esetén gyártósori operátor, logisztikai területen dolgozók (pl.: targoncavezető, raktáros) és a mára klasszikusnak mondható hiányszakmák (pl.: villanyszerelő, hegesztő) toborzása a legjellemzőbb. A legnagyobb kihívást jelenleg a villanyszerelői pozíciók betöltése jelenti. A legrégebb óta be nem töltött pozíciókat nézve szintén a villanyszerelő vezeti a sort, azonban, ha a mennyiséget vesszük alapul, akkor a különböző operátori munkakörök állnak a dobogó legfelső fokán”

– közölte a Trenkwalder kereskedelmi igazgató.

A munkaerő hiánya a déli megyékben is kifejezetten általános

„A mezőgazdasági munkák, betakarítás, feldolgozóipar igényel nagyobb létszámú munkaerőt például Tolna megyében. Ettől függetlenül az elektronikai iparban és időnként az autóiparban, de más területeken, például a fémiparban is jelentkezik égető munkaerőhiány akár Pécs környékén is ugyanúgy, mint Tatabányán, csak a mérték más – nyilatkozta a WHC csoport vezetője is, aki még hozzátette, targoncavezetőt például rendkívül nehéz találni lényegében bárhová.

A Trenkwalder kereskedelmi igazgatója elmondta, hogy a tartós munkaerőhiány várhatóan rohamos növekedésnek indítja a harmadik országbéli (például ázsiai) munkavállalók számát a régióban is. A robotizáció pedig jellemzően az új beruházásoknál várható tendencia.

Jelentősen megugrott a bruttó átlagkereset, de sok a minimálbéres

A bérek összességében emelkedő tendenciát mutatnak, a teljes munkaidőben dolgozók átlagkeresete 8,83 %-kal magasabb jelenleg, mint tavaly ilyenkor. Mindezek mellett, főleg Somogy megyében, még mindig nagyon sok a minimálbéres munkakör – hívta fel a figyelmet Nógrádi József.

Ugyanakkor a Profession.hu szakembere szerint Dél-Dunántúlon a legalacsonyabb a munkavállalók nettó bérigénye is.

 

(Kiemelt kép: Pécs, 2021. március 11. A Gázi Kászim pasa dzsámija, hivatalosan Gyertyaszentelő Boldogasszony-templom, a magyarországi török-iszlám építészet legmonumentálisabb alkotása, a Széchenyi tér és a Hunyadi János út találkozásánál. Fotó: MTVA/Bizományosi: Faludi Imre.)

Tegnap 14:33

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.