Több mint ötszáz magyar művész, oktató és kutató kéri Palkovics Lászlót, hogy állítsa le az MTA átszervezését

2019. február 8., 13:27

Szerző:

A magyar művészeti élet és az oktatás 566 képviselője írta alá azt a nyílt levelet, amelyben Palkovics Lászlót, az Innovációs és Technológiai Minisztérium vezetőjét és a kormányt arra kérik, hogy haladéktalanul állítsa le a Magyar Tudományos Akadémia átszervezését. A levelet az Akadémiai Dolgozók Fóruma honlapján tették közzé.

Levelük szerint aggodalommal figyelik az MTA átalakításának egyre nyomasztóbb híreit.

„Bár minden tudományterület sorsa aggasztó, számunkra különösen a humán és társadalomtudományokkal szembeni méltánytalanságok fájdalmasak, mert közvetlen veszélyt jelentenek saját hivatásunk jövőjére. Alkotó- és előadóművészi, illetve tanári munkánkhoz nélkülözhetetlen a tudományos alapú, hiteles kutatásokra épülő történelmi, irodalomtörténeti, zenetörténeti, régészeti, művészettörténeti, filozófiai, néprajzi tudás. Ezek legfőbb letéteményesei az akadémiai kutatóintézetek”

– állapítják meg.

Véleményük szerint a pénzügyi szempontból és morálisan egyaránt lehetetlen helyzetbe hozott intézményeknek kényszerű pályázaton kellene részt venniük, ahol megalázó és szakmailag védhetetlen módon kell könyörögniük jövőbeni működésükért. Emiatt pedig a kutatók jelentős százalékát egyik napról a másikra az elbocsátás vagy a profilváltás fenyegeti.

Ahogy írják, ez a kaotikus helyzet méltatlan Magyarország és Európa sok évszázados értelmiségi létformáihoz, s a társadalom szolidaritásáért kiált. Ezért arra kérik a minisztert és a kormányt, hogy haladéktalanul állítsa le az átszervezést, adja vissza az MTA autonómiáját, az általa kezelt kutatóintézeti bérek fölötti kizárólagos jogosultságot, s ne rombolja le a kutatás működéséhez elengedhetetlen személyes perspektívákat. 

Közleményük azzal zárul, hogy e folyamat beláthatatlan következményekkel járhat, amelyek politikai rokonszenvtől függetlenül elfogadhatatlanok a nemzeti és egyetemes kultúra iránt felelősséget érzők számára.

Az aláírók között van Heller Ágnes filozófus, Konrád György író, Kornis Mihály író és Tarr Béla rendező.

(A Népszava nyomán)

Milyen titkok és tragédiák szőtték át a Malév történelmét? Van-e köze a fapados repülőjáratok elterjedésének a magyar nemzeti légitársaság 2011-es csődjéhez? Lelőtték-e a rejtélyes bejrúti járatot 1975-ben? Odze Györgyöt kérdeztük.