Tizenhárman börtönbüntetést kaptak, négy embert felmentettek a magyar tábornokok vesztegetési perében

2019. január 31., 17:02

Szerző:

Tizenhárom vádlottat – közülük tizenegyet felfüggesztett – börtönbüntetésre ítélt, négyet felmentett a Debreceni Törvényszék katonai tanácsa a tábornokperként elhíresült ügyben a megismételt elsőfokú eljárásában csütörtökön.

Az ügyészség tizenhét ember ellen emelt vádat költségvetési szerv önálló intézkedésre jogosult dolgozója által bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett vesztegetés és más bűncselekmények miatt.

A Nagy László hadbíró ezredes vezette katonai tanács L. Attila dandártábornokot, az elsőrendű vádlottat három év, O. János dandártábornokot, a tizenhatodrendű vádlottat pedig két év börtönre ítélte.

A tábornokper további tizenegy vádlottját két-két év, három évre felfüggesztett börtönre ítélték. Négy vádlottat – köztük Fapál Lászlót, a Honvédelmi Minisztérium volt közigazgatási államtitkárát – minden vád alól felmentették.

A Budapesti Katonai Ügyészség vádirata szerint hármat kivéve a vádlottak mindegyike a Magyar Honvédség kötelékébe tartozott, egyikük a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkáraként tevékenykedett, a többiek a honvédséghez kapcsolódó különböző katonai szervezeteknél, gazdasági társaságoknál töltöttek be vezető pozíciókat. Ezek a szervezetek feleltek például a honvédségi rendezvények szervezéséért, a honvédségi ingatlanok üzemeltetéséért, eszközök, felszerelések beszerzéséért. Pozíciójuknál fogva ők választották ki azokat a vállalkozásokat, akikkel a különböző feladatok ellátására szerződtek.

Tábornokok vesztegetési pere - Tizenhárman börtönbüntetés
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

A Magyar Honvédségen belül 2001-ben nagyszabású átszervezések indultak el. A vádirat szerint ez indította a vádlottakat, hogy mentsék a menthetőt. Tevékenységük lényege az volt, hogy egy visszaosztási rendszert vezettek be, amelyben a vállalkozások a honvédségi megbízási díjak egy részét visszaszolgáltatják. Volt, akitől a nettó érték 20 százalékát kérték. Ilyen jutalékot kértek az ajándéktárgyak szállítójától, a tolmács cégtől, az irodaszerek beszerzőjétől, az autószerelő vállalkozástól, a számítógépek beszállítójától, a munkaruhaboltostól, az ingatlanok karbantartóitól.

Volt olyan eset, amelyiknél úgy biztosították a visszaosztható keretet, hogy inkább megemelték a szolgáltatási díjat. A vádlottak egy olyan pénzügyi keretet is félretettek, amiből aztán azoknak osztottak pénzt, akik tudomást szereztek az ügyletekről, vagy pozíciójuknál fogva kellett az együttműködésük.