Tevékeny érdekképviselet folyik

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) kiadta a március, április és május hónapokra vonatkozó nyilvános beszámolóját. A beszámolóból kiderül, hogy a szervezet folyamatos és aktív szakmai munkát végez, így készülve a hazai felsőoktatási egyeztetésekre.

2012. június 16., 15:29

2012.03.30-04.01. között Miskolcon megtartott V4 konferencia címe „Hallgatói juttatások és ösztöndíjrendszerek” volt, ezzel is átnézve a környező országok belső térítési és juttatási rendszereit. A konferencia nagyban segítette a jó gyakorlatok megismerését, esetleges átvételét és saját rendszerünkben jelenleg is meglévő erősségek kiemelését.

A támogatási rendszerek felépítése jelentős eltéréseket mutat, mind szerkezetében, mind összegszerűségében is. A nálunk meghonosodott támogatási rendszer, amelynek működtetése teljes mértékben a hallgatói önkormányzatokra van bízva, nem jellemző a többi országban, bár szinte kivétel nélkül részt vesznek hallgatók az ösztöndíjakkal foglalkozó bizottságok munkájában.

A kölcsönös tapasztalatcsere mellett ezeknek a találkozóknak kiemelt célja, hogy az European Students’ Union (ESU) közgyűlései előtt a V4 országok és partnereik vezető hallgatói képviselői egyeztessenek, és próbáljanak meg közös álláspontot kialakítani a közgyűlés témáiról, ezzel is erősítve a V4 országok szerepét az európai hallgatói mozgalomban.

Bár a munka már februárban elkezdődött, valamint a HÖOK és az Oktatási Államtitkárság között folyamatosan egyeztetések zajlottak, zajlanak, előzetes információink szerint június végén, július elején várható kormányrendelet a témában. Az szervezet által vázolt álláspontok alátámasztása érdekében egy országos kérdőív elkészítése indult, melyben Bauer Béla ifjúságkutató is segít, hogy az elmúlt években felhalmozódott tapasztalatot át lehessen ültetni a rendelet szövegébe is.

Márciusban és áprilisban Nyugat-Magyarországi Egyetemen, a Miskolci Egyetemen és a Pécsi Tudományegyetemen voltak hallgatói fórumok a felsőoktatási reformokról.

A szervezet külön belső bizottságok felállítását kezdeményezi az új kredit-rendelethez, valamint a Bologna-rendszer felülvizsgálatához.