Termékeny talaj: kevesen utálják nálunk jobban a bevándorlókat
A világ nagy részét kellemetlenül érinti a bevándorlás: a legtöbben a közszolgáltatásokra nehezedő nyomás miatt aggódnak, tízből hat válaszadó úgy véli, menekültnek álcázzák magukat a terroristák, és tízből négyen szeretnék teljesen lezárni a határaikat. Egyebek mellett ez derül ki az Ipsos legfrissebb közvélemény-kutatásából, amely szerint egyes államokban – köztük Magyarországon – különösen negatív álláspontok rajzolódnak ki.
Az Ipsos a migrációról és a menekültválságról szóló nemzetközi felmérését huszonkét ország 65 év alatti felnőtt lakosai körében végezte 2016. június 24. és július 8. között tizenhatezer ember online megkérdezésével.
A legtöbb államban úgy vélik a válaszadók, hogy az elmúlt öt év során emelkedett a bevándorlók száma. A magyarok 85 százaléka érzi ezt. Emellett kevesen gondolják, hogy a migrációnak pozitív hatása van – a magyarok mindössze 6 százaléka válaszolta.
A legtöbben a közszolgáltatásokra, a gazdaságra és a munkaerőpiacra nehezedő nyomás miatt aggódnak. Nemzetközi átlagban 44 százalék szerint nehezebb állást találni a bevándorlók miatt, és 40 százalék véli, hogy a magasabb végzettségű bevándorlók mérsékelni tudnák a munkaerőhiány kihívásait.
A bevándorlás a magyarok 57 százaléka szerint ró terhet a közszolgáltatásokra. Honfitársaink 41 százaléka válaszolta, hogy a migránsok jelenléte negatív hatással van a munkaerőpiacra, és 33 százaléknyian vélik úgy, hogy a képzett bevándorlóknak esélyt kell adni az elhelyezkedésre.
A kulturális hatások vonatkozásában tízből hárman állítják, hogy a migránsok érdekesebb lakóhellyé tették hazájukat, a magyaroknak mindössze 13 százaléka gondolja ezt.
Tízből négyen lezárnák a határokat, s tízből hatan hiszik, hogy a terroristák menekülteknek álcázzák magukat. A magyarok az átlagosnál jobban félnek: 55 százaléknyian zárnák le határainkat, míg 72 százalék aggódik az álcázott terrorizmus miatt. A bevándorlás mögött gazdasági okot vagy a szociális, egészségügyi, oktatási intézményrendszer igénybevételének motivációját feltételezik sokan világszerte, ahogy nálunk is 62 százaléknyian.
Az európai országok lakóinak négytizede bízik az integrációban. A magyarok körében 44 százaléknyian derűlátók e tekintetben.
Bobby Duffy, az Ipsos MORI Társadalomkutatási Intézetének ügyvezetője az adatokkal kapcsolatban úgy fogalmazott: „A migráció globális ügy. Kevesen nyugodtak a tömeges bevándorlás hatásai miatt. A huszonkét vizsgált állam egyikében sincsenek többségben, akik szerint pozitív lenne a következmény hazájukra nézve, de azért megoszlanak a vélemények. Erőteljes ellenállás rajzolódik ki Törökországban, Olaszországban, Magyarországon és Oroszországban. Korántsem mondható egyértelműen elutasítónak a nemzetközi megítélés, de kisebbségben vannak, akik szerint a migrációval gazdagabb lett országuk. Bár a menekültválság sok európai és környező államot érintett az elmúlt években, nincs ezzel kapcsolatban túlnyomóan negatív hozzáállás. Bizonyos helyeken fokozódott az aggodalom, de huszonkét ország átlagában stabilnak mutatkozott a migráció megítélése az elmúlt öt esztendő során.”