"Tarthatatlan helyzet": előrehozott választást akarnak
A Miniszterelnökség egyik munkatársának adta át az Orbán Viktorhoz címzett petíciót Tétényi Éva esztergomi polgármester szombat délelőtt a Parlament előtt. Az Esztergomban fennálló politikai patthelyzet megoldását, képviselőtestülete feloszlatását kéri a város független polgármestere. A Fidesz elnökségének több tagja szerint rossz fényt vet a pártra Meggyes és a városi fideszesek "szívózása".
Az Esztergomban fennálló politikai patthelyzet megoldását, képviselőtestülete feloszlatását kéri a város független polgármestere abban a petícióban, amelyet gyalogosan hozott Budapestre mintegy kétszáz helybélivel közösen; a dokumentumot a Miniszterelnökség egyik munkatársa vette át Tétényi Évától a Kossuth téren szombaton. Tétényi Éva, Esztergom független polgármestere támogatói kíséretében az esztergomi városháza előtti térről péntek kora este indult el a Parlamenthez. A résztvevők, akik „zarándoklat Esztergomért” feliratú zöld láthatósági mellényt viseltek, egész éjjel gyalogoltak, hogy szombat reggelig megtegyék a mintegy 45 kilométeres távot.
A menet szombat reggel ért Budapestre a Szent István-bazilikához, innen a városvezető néhány kísérőjével átsétált az Országházhoz, ahol átadta nyílt levelüket. Ebben „a megbékélés és a megújulás jegyében” arra kérik Orbán Viktor miniszterelnököt, a Fidesz elnökét, a város díszpolgárát, hogy oszlassa fel az esztergomi képviselő-testületet, mert a helyi Fidesz-frakció a tavalyi októberi helyhatósági választások óta nem hajlandó az együttműködésre. A városvezető az általa tarthatatlannak nevezett helyzet megoldását csak egy előre hozott választás kiírásában látja. Az ötfős delegáció Tétényi Évával a Parlamentnél háromnegyed tízkor adta át a petíciót Török Kristófnak, aki Orbán Viktor helyett vette át a levelet. Az átvételkor Török Kristóf közölte, hogy a nemzeti együttműködés nyilatkozatának szellemében fognak rá válaszolni.
A petíció átadása után Tétényi Éva visszatért a Szent István-bazilikához a zarándoklat résztvevőihez, ahol megköszönte a helybéliek és más civil szervezetek felajánlását. A bazilika lépcsőjén úgy fogalmazott: ez az összefogás legyen példa, hogy a lakosok és a civilek összefogásával bármit el lehet érni. A rendezvény zárásaként a Szózat eléneklése előtt mintegy 300 postagalambot reptettek fel, azt jelképezve, hogy a történelmi kisváros problémáját és segélykiáltását vigyék hírül a világba, majd térjenek haza Esztergomba – írja az MTI.
"Tétényi Éva ezzel Esztergomot égeti fel"
Az esztergomi képviselő-testület Fidesz-frakciója pénteken közleményben reagált a petícióátadási kezdeményezésre. Szerintük a polgármester azért választotta akciójához a szombati napot, mert három éve ekkor gyújtották fel Meggyes Tamás volt fideszes polgármester házát. "Tétényi Éva ezzel Esztergomot égeti fel, mert az önkormányzati csődtörvény szerint ha a testületet feloszlatását kezdeményezik, az azonnali vagyonfelosztást eredményez" - írta közleményében a helyi Fidesz-frakció. Az elmúlt hetekben civil szervezetek kezdtek aláírásgyűjtést az előre hozott választásokért Esztergomban. Az MTI információi szerint 7500-nál többen támogatták az új választásokat.
Tétényi Éva Meggyes Tamás fideszes polgármester független kihívójaként 8.117 szavazattal - amely 64,3 százalékos eredményt jelentett - nyerte meg a tavaly októberi választást. A Fidesz-KDNP közös jelöltje - aki már második ciklusát tölti mint országgyűlési képviselő, és 2000 óta polgármesterként irányította tavaly október 3-ig Esztergomot - 4.494 szavazattal mindössze 35,6 százalékos eredményt ért el. A szombati rendezvényen résztvevő esztergomiak arról panaszkodtak, hogy a helyi képviselőtestület ellehetetleníti a polgármestert, megbénítja a város működését, Esztergom az utóbbi hónapokban „élhetetlen és felháborodott” város lett.
"Roppant rossz fényt vet a pártra"
Tétényi Éva az önkormányzati választáson elért kétharmados győzelme óta harcban áll a leváltott polgármesterrel és a helyi Fidesz-frakcióval. A párt tíz képviselője ugyanis abszolút többségben van a képviselőtestületben és szinte semmilyen ügyben nem működik együtt az új vezetővel. Meggyes pár hétig az irodáját sem volt hajlandó átadni utódának, az alakuló ülés után nem sokkal pedig megvonták a polgármester alapvető jogköreit, egyben deklarálták, hogy fél évig nem hajlandók alpolgármestert sem választani – írja az
A politikai patthelyzetet és a munkáját szerinte szisztematikusan ellehetetlenítő lépéseket Tétényi Éva először januárban közölte, hogy megelégelte a helyzetet, és kezdeményezte a képviselőtestületnél az önkormányzat feloszlatását, ezt azonban a fideszesek nem engedték napirendre venni sem. A polgármester azóta több levelet is írt a miniszterelnöknek a feloszlatást kérve, választ azonban egyikre sem kapott. A pohár múlt héten telt be végleg Tétényi Évánál, a politikus "tartós akadályoztatását" bejelentve közölte, hogy a jövőben nem hívja össze, az így már technikailag is működésképtelenné váló képviselőtestületet. Kivétel az az egyetlen ülés lesz, amelyet április 18-ára hívott össze az önkormányzat adósságrendezése miatt.
A Fidesz elnökségének és parlamenti frakciójának több névtelenséget kérő tagja is azt mondta az Origónak, hogy "roppant rossz fényt vet a pártra" Meggyes és a városi fideszesek "szívózása". "Érthetetlen, hogy Viktor nem lép közbe, amikor mindenki arról beszél már, hogy mennyit árt ez az ügy a pártnak" - mondta például a nagyobbik kormánypárt egyik kormányzati tisztséget is betöltő képviselője, a pártvezetés egyik tagja pedig amiatt értetlenkedett, hogy "másoknak sokkal kevesebbért is elengedte már a kezét" a Fidesz elnöke. Az elnökségi tag szerint a pártvezetés ülésein eddig nem került szóba a kérdés, de mint mondta, a kormányzati teendők és az alkotmányozás miatt mostanában eleve ritkán ül össze a testület, és akkor is szinte kizárólag az "akut kormányzási kérdések" vannak napirenden.