Tarlós és Kósa a civileket is a víz alá nyomná
Kósa Lajos és Tarlós István megfosztaná a civil szervezeteket legfontosabb fegyverüktől, a jogorvoslati kérelem benyújtásának lehetőségétől. Ha a módosítást elfogadják, akkor a jövőben civil kontroll nélkül épülhetnének a mélygarázsok és bevásárlóközpontok, és még az iskolai szegregációnak is utat engedne.
A Kósa-Tarlós indítvány a civil- és érdekvédelmi szervezetektől a közigazgatási hatósági eljárásban megvonná a jogorvoslati kérelem jogát. Jelen pillanatban a törvény a civil szervezeteknek ügyfélnek járó jogot biztosít. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy például egy bevásárlóközpont engedélyezési eljárásába a civilek bejelentkezhetnek, észrevételeket tehetnek, és ha problémásnak tartják a határozatot, akkor megfellebezhetik azt, végső esetben pedig bírósághoz fordulhatnak. Így történt ez a Múzeumkerti Mélygarázs ügyében is, amely építési engedélyét a civilek közbenjárása után törvénytelennek mondta ki a bíróság - írta a Stop hírportál.
Az indítvány elfogadása esetén viszont a civilek a jövőben csak bábként szerepelnének ezekben az ügyekben, a fellebbezés lehetőségük elveszne, és bírósághoz se fordulhatnának.
"A lakosok ezáltal annak lehetnek a tanúi, hogy a szomszédban egyszer csak felépült valami, amit lehet, hogy nem akartak volna" - festette le a helyzetet Bendik Gábor, a Levegő Munkacsoport jogásza, aki szerint bár tény, hogy ilyen esetekben a szomszédok is fellebbezhetnek, illetve fordulhatnak bírósághoz, ám ilyenkor az illetéket is nekik kell fizetniük, ami igen borsos összeg, a civil szervezetek viszont mentesülnek az illetékbefizetés alól.
A törvényjavaslat négy törvényt érint, a közigazgatási eljárás és szolgáltatás általános szabályairól, a környezet védelmének általános szabályairól, a fogyasztóvédelemről és a kereskedelemről szólót. Mindegyik esetben a társadalmi és érdekvédelmi szervezetek jogait korlátozza az indítvány a közigazgatási hatósági eljárások során úgy, hogy megvonja tőlük az ügyfél státuszt, s azt ügyfélhez hasonló jogállással helyettesíti. Ez utóbbi zárja ki a jogorvoslati eljárások megindítására irányuló kérelem benyújtására való jogosultságot - közölte a
Stop.hu."Mind a törvényjavaslatot, mind annak indoklását elhibázottnak, cinikusnak tekintjük" - szögezte le honlapján a Kelenligeti Kör nevű civil szervezet, amely szerint az indítvány a közismerten általános korrupciót, és visszaéléseket segíti elő azzal, hogy az egyik utolsó kontroll lehetőséget is kiiktatja.
A szervezet aláírásgyűjtésbe kezdett annak érdekében, hogy a Fidesz-KDNP frakció ne szavazza meg a módosítást. Hasonló céllal írt levelet Orbán Viktornak a Levegő Munkacsoport, amely arra kérte a miniszterelnököt, hogy akadályozza meg a képviselőket a törvény módosításában.