Tankönyv ötödikeseknek: aki tévézik, azzal bármi megtörténhet
Meghökkenve fedeztük fel, hogy az ötödikes általános iskolásoknak készült kísérleti magyartankönyv párhuzamot von a tévénézés és a boldogtalanság között. Mi több, felfedeztük Orbán Viktor tusnádfürdői beszédének egyik alapvetését is: „Bárkivel bármi megtörténhet.”
A tankönyv 183. oldalán futottunk bele a Mit gondolnak mások?” című idézetbe, amely a televíziózás romboló hatását ecseteli a kisiskolásoknak.
„Egy kutatás szerint a magyarok többsége elsősorban tévézésre fordítja szabadidejének nagy részét. A tévénézők jellemzően elégedetlenebbek az anyagi helyzetükkel, rosszabbak a szociális kapcsolataik, fenyegetőbbnek látják a világot, szorongóbbak, bizalmatlanabbak. Hozzáállásuk a következő mondatokkal írható le: »Az élet tele van fájdalommal, semmit sem tehetünk«; »Bárkivel bármi megtörténhet.« A tévénézés nem támaszt kihívásokat, melyek leküzdése fokozhatná az életörömöt. Elég egyértelmű kapcsolat mutatható ki a tévénézés és a boldogtalanság között. (Pál Ferenc írása nyomán, www.csaladhalo.hu)”
Már azt sem értjük, mit keres az ötödikesek tankönyvében egy ilyen szakszöveg, ráadásul Pál Ferenc (az ki?) írása nyomán.
Az sem világos,. mi volt a tankönyvszerző célja. Pontosabban a cél világos. Ami nem az: hogy veszi magának a jogot és a bátorságot, hogy egy ilyen szöveget tankönyvszintre emeljen, és olyan előítéleteket sugalljon, amelyeknek semmi köze az általános iskolai alapoktatáshoz?