Tanítanék: Palkovics László mondjon le!

Azonnali hatállyal lemondásra szólította fel Palkovics László oktatási államtitkárt a Tanítanék Mozgalom, és elkészítette a felmondólevelet is számára.

2016. november 2., 16:34

Törley Katalin, a mozgalom képviselője hétfői, budapesti sajtótájékoztatójukon az előzményeket felidézve elmondta, október 20-án nyílt vitára hívták Palkovics Lászlót, aki azonban nem reagált megkeresésükre. Úgy gondolják, az államtitkár személyesen felelős a kormány közoktatás területén végrehajtott „ámokfutásáért”, valamint az azt elkendőzni hivatott „hazug sikerpropagandára épülő kormányzati kommunikációért” – fogalmazott. Palkovics László elsősorban nem a főnökének, hanem a magyar állampolgároknak, a tanulóknak, a szülőknek, az iskolai dolgozóknak tartozik elszámolással – jelentette ki.

752_nSzerinte az államtitkár ismét kitért a vita elől az oktatás valódi szereplőivel, noha lenne mivel szembesülnie, mert a közoktatásban kialakult válsághelyzet tovább mélyül. A tanári terhek nem csökkentek, a szakképzésbe került tanulók százezreit kényszerpályára állították, nagyon sok nyugdíj előtt álló pedagógus megalázó helyzetbe került, és az 58 kicsi Klik lopakodó visszarendezéssel próbálja konzerválni az elhibázott központosítást – sorolta.

Pilz Olivér, a mozgalom másik képviselője ismertette a Tanítanék által megfogalmazott államtitkári felmondólevelet, amely szerint Palkovics László nem tudott eleget tenni feladatainak, az elé tárt problémákat csak súlyosbítani volt képes, a szakértők figyelmeztetését és a közoktatás szereplőinek hangját nem hallotta meg.

A mozgalom képviselői a szaktárca ablakaira az „Elég volt, mi tanítanánk” feliratokat és a mozgalom jelképének számító kockás esernyőket ragasztottak.

Nem ultimátumokkal, hanem munkával lehet jobbá tenni a magyar oktatás ügyét – reagált az MTI-ben Palkovics László. Az oktatási államtitkár kifejtette: a február óta tárgyalt ügyek jelentős részében megoldást született, illetve körvonalazódik.

Az 58 fenntartó kifogásolásáról azt mondta, hogy eddig a túlzott centralizáció volt a probléma. Most 58 önálló jogi személyiségű, döntési kompetenciával bíró költségvetési szerv jön létre, amely alatt közvetlenül az iskola lesz, így sokkal működőképesebb modell jön létre – mondta.

Palkovics László megjegyezte: február óta minden rendezvényükre meghívták a Tanítanék Mozgalmat. El kell jönni, el kell mondani a véleményüket, ő nem fél semmilyen vitától – közölte, és jelezte: november végén, december elején szakmai konferenciát rendeznek, amelynek a panelbeszélgetésére ismét meghívják a mozgalmat, illetve a szakértőit.

A magyar oktatásnak nincs olyan ügye, amelyet csak a pedagógus karral, csak az egyetemekkel vagy csak a Tanítanék Mozgalommal beszélnének meg – fogalmazott az államtitkár, aki szerint az oktatás ügye konszenzust igényel, nem lehet egy szervezet véleménye alapján alakítani.