Alig foglalkoznak a bizonytalan szavazók a botrányokkal, a táborok egyben tartása a legfontosabb a pártoknak

2019. október 3., 13:56

Szerző:

Mivel a bizonytalan választók kevésbé fogékonyak a politika iránt, nem is informálódnak mélyen a választásokat megelőzően sem, tehát a kampányban kirobbant politikai botrányokra is kevésbé fogékonyak. A botrányok arra alkalmasak, hogy kirobbantásban érdekelt politikai tömb feltüzelje és egyben tartsa saját táborát

– derül ki Janky Béla szociológus, a Műegyetem Szociológia és Kommunikáció Tanszékének docensének hvg360-nak adott interjújából. A szakember szerint az elkötelezett választóra jellemző, hogy mélyebb ismeretei vannak a politikáról, tehát egy botrányt is mélyebben tud elemezni. Azonban az elköteleződéssel az jár, hogy a mélyebb tudását arra használja a táborát érintő botrányban, hogy megerősítse elköteleződését a külső támadással szemben. Ez igaz a Fidesz és az ellenzék táborára is a szakértő szerint:

  • Karácsony Gergely kiszivárgott hangfelvételét azzal magyarázza az ellenzék, hogy a jelölt korábban is a korrupció ellen lépett fel, most is erről beszélt. A Párbeszéd ráadásul a Fideszt is bekeverte azzal, hogy lehallgatást, magyar Watergate-botrányt emleget.
  • A Fideszt érintő botrányok nem voltak semmilyen hatással a választási eredményekre, például Kósa Lajos édesanyjának gazdagodása és a politikust árverő csengeri asszony esete után is 50 százalék felett szavaztak rá.
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A felek mindig magyarázatot találtak arra, hogy csak az ellenség áskálódik velük szemben, és a botránynak saját értelmezést adtak. A botrány kirobbanásában érdekelt tábor viszont összezár, mikor a kialakított ellenségkép valamilyen megerősítést nyer.

A bizonytalanokhoz tehát kevésbé jut el egy kirobbant botrány, a biztos pártválasztók pedig immunissá váltak azokra.

Ez választói magatartás a Fidesz pozíciójának kedvez, mely a legnagyobb választói tömböt tudhatja a háta mögött. Janky szerint is a tömb egybentartására való törekvés az, amiről Orbán Viktor beszélt a Fidesz hétvégi kongresszusán, hogy nem most jött el az ideje a belső harcoknak és a kritikáknak, "most kell összezárni".

Érdekességként Janky beszélt arról is, hogy Magyarországon és az Egyesült Államokban is jellemző, hogy konzervatív jobboldal zártabb, kevésbé érzékeny a botrányokra, míg a baloldali tömb szavazói hajlamosabbak kritikusan szemlélni az eseményeket.