Szociális Európa

„Tudja, hogy mit tehet Önért a szociális Európa?” – ez a címe az Európai Bizottság kampányának, különleges roadshow-jának, amely ezen a héten érkezik Budapestre. Október 10–11-én a Gödör Klubnál felállított cirkuszi sátorban rendhagyó módon népszerűsítik az EU társadalmi, szociális tevékenységét. Nemcsak információkat, hanem gyakorlati tanácsokat is kaphatnak az érdeklődők. A magyarországi rendezvénysorozat október 12-én szakmai konferenciával zárul – a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség szervezésében. Itt mutatják be azokat a hazai projekteket, amelyek uniós társtámogatásból valósulhatnak meg. HERSKOVITS ESZTER írása.

2009. október 8., 09:22

A Szociális Európa kampányt az Európai Bizottság Foglalkoztatási, Szociális és Esélyegyenlőségi Főigazgatóságának kommunikációs vezetője, Jimmy Jamar találta ki.

– Ezzel a kampánnyal próbáljuk egyesíteni azt a sokféle témakört – esélyegyenlőség, foglalkoztatás, társadalmi mobilitás –, amellyel foglalkozunk. A cirkuszi sátor figyelemfelkeltő, ráadásul barátságos környezet: eddigi tapasztalataink szerint ilyen helyen még a komoly témákhoz is kedvet kapnak az érdeklődők. És éppen az a célunk, hogy minél több emberhez eljusson a Szociális Európa üzenete – nyilatkozta Jimmy Jamar a 168 Órának.

Az „utazó cirkusz” eddig tizenöt európai országban mutatkozott be, mindig nagyvárosok centrumában.

A sátorban helyi és brüsszeli képviselők adnak tanácsot, közben akrobaták szórakoztatják a közönséget.

Helyi igények

– Minden országban más területre helyezzük a hangsúlyt, mindig a helyi igények szerint alakítjuk ki a rendezvénysátrat – említi Jamar. – Magyarországon sok a fiatal munkanélküli: számukra is szeretnénk megoldásokat, lehetőségeket kínálni, eligazítást adni. Most, a gazdasági világválság idején különösen nagy szükség van ilyen átfogó kampányra. Már csak azért is, mert a foglalkoztatásban megnőtt a mobilitás szerepe. Kampányunkban például részt vesz az Eures szervezet: 750 ezer állást kínálnak azoknak, akik hajlandóak más tagállamban is munkatapasztalatokat szerezni.

Egyébként Európában mintegy 17 millió regisztrált munkanélküli van. Az Európai Szociális Alap 10 milliárd eurónyi forrást különített el arra, hogy 10 millió embert álláshoz segítsen.

Az Európai Bizottság magyarországi rendezvénye október 12-én szakmai konferenciával zárul, amelyet a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség szervez. Az eseményen az unió magyarországi tevékenységéről, a humánerőforrás-fejlesztésről lesz szó a képzés, továbbképzés, innováció, esélyegyenlőség, a társadalmi felelősségvállalás, valamint az oktatás és a kultúra területén.

Itt mutatkozik be – például – a Szentendrei Skanzen új Oktatási és Képzési Központja is, amely a Múzeumok Mindenkinek EU-projekt intézményi gazdája. A program Káldy Mária múzeumpedagógus ötlete volt. Célja – egyebek mellett – a múzeumok és a közoktatási intézmények közötti együttműködés kialakítása, tanfolyamok, képzések indítása a megváltozott látogatói igényeknek megfelelően. Az Európai Unió pályázatán összesen 438 millió forintot nyert el a múzeumi program.


Új eszközök

Bereczki Ibolya, a Szentendrei Skanzen főigazgató-helyettese azt mondja: a program keretében – egyebek mellett – azt is vizsgálják, milyen a hazai múzeumok infrastrukturális felkészültsége, vagy miként lehet a Nyugat-Európában bevált látogatóbarát módszereket itthon is alkalmazni. A főigazgató-helyettes szerint a modern világban a múzeumoknak is már olyan technológiai eszközöket kell igénybe venniük, amelyek révén versenyképesek lehetnek az ismeretközvetítésben.

A képzési központ már eddig is több kutatást indított. Az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának múzeumpedagógiai tanszékével közösen elemzik: mennyire felkészültek ma a múzeumok az iskolák fogadására, milyen projekteket lehetne megjeleníteni az oktatásban. Múzeumi eseményekre, akár iskolai kirándulásokra is tesznek javaslatot.

A Múzeumok Mindenkinek programban vizsgálják azt is, hogyan látják a múzeumi szakemberek az iskola és a múzeumi intézmények kapcsolatát.

A kérdőíves felmérés alapján az is kiderülhet: milyen kompetenciákkal rendelkeznek a magyar múzeumi szakemberek, s mennyire nyitottak az új módszertani eszközök használatára.

– Fontos, hogy a múzeumi szakember „multifunkcionális” legyen. Például ma már nemcsak a múzeumpedagógusok, hanem a muzeulógusok is vezethetnek diákcsoportokat. Ehhez pedig pszichológiai és pedagógiai módszerek elsajátítására, azaz továbbképzésre van szükség – magyarázza Bereczki Ibolya.

Uniós támogatás

Az uniós fejlesztési támogatás feltétele volt a felnőttképzés elindítása.

A tanfolyamok – az EU-forrásnak köszönhetően – ingyenesek. 2013-ig pályázhatnak a képzésekre főként tanárok, óvodapedagógusok és múzeumi szakemberek. Hamarosan elindul az a tanfolyam is, amely a fogyatékkal élők múzeumi fogadására készíti fel a szakembereket.

Ezenkívül terveznek képzéseket a kiállításszervezés menetéről, és múzeumi vezetők számára továbbképzést biztosít a Szentendrei Szabadtéri Múzeum szervezeti egységeként működő Oktatási és Képzési Központ. n