Szijjártó szerint Magyarország diktál az EU-nak

Az államtitkár szerint Európában nemhogy elfogadott lett, hanem immár követendő a magyar gazdaságpolitika.

2012. július 2., 10:40

Az európai bürokrácia természeténél fogva mindig lassabb, mint egy tagállam kormányzati döntéshozatala – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdaságért és külkapcsolatokért felelős államtitkár az m1 Ma reggel című műsorában.

Hozzátette: uniós szinten ráadásul mindig ügyelni kell az óvatosságra, hogy az ügyekben konszenzus legyen. Ezzel párhuzamosan a nemzetállamoknak tenniük kell a dolgukat, nem várhatunk Európára. Ezért nekünk is előre kell menni, és olyan növekedési tervet kell készíteni, ami belevág abba a nyomvonalba, amit az Európai Unió követ – fogalmazott Szijjártó.

Ha megfigyeljük az Európai Unió gazdasági döntéseit – példaként említette a kohéziós források zárolásának feloldását, illetve a növekedési paktumról szóló döntést -, ezek mind-mind azt mutatják, hogy polgárjogot nyert Európában az a gazdaságpolitika, amelyet mi két évbe folytatunk. Sőt, ez a követendő irány – tette egyértelművé.

Beszélt arról is, hogy a válság szerinte azt mutatta meg, hogy csak azoknak szabad csatlakozni az eurózónához, akik a felkészültség maximális szintjén állnak - írja a

hirado.hu.

Megismételte korábbi kijelentését, miszerint az Európai Unióban jelenleg háromfajta ország van: amelyiknek az államadósságát kell csökkentenie, amelynek a versenyképességét kell növelnie, és amelynek egyszerre kell ezt a kettőt tennie. Utóbbi csoportba tartozik Magyarország, euért kétségtelenül sajátos gazdaságpolitikával indultunk neki a kormányzásnak 2010-ben.

Ám a mostani uniós döntések, például a növekedési paktumról szóló, amelynek kapcsán mindenki azt hangoztatja, hogy az átlátható, tiszta költségvetési gazdálkodás, és a növekedést ösztönző gazdaságpolitikai intézkedések nemhogy egymás kizáró, hanem egymást kiegészítői kell, hogy legyenek. Mi ezt csináljuk két éve, az átlátható költségvetés mellett egy komoly növekedési programot indítottunk meg – érvelt Szijjártó.

Hangsúlyozta: most sem szabad hezitálnunk, egy olyan növekedési tervet kell készítenünk, ami elsősorban arra fókuszál, hogy az adópolitikának a középpontját végre teljes mértékben levegye a munkáról, és áthelyezze a fogyasztásra. Brüsszelben világossá tették azt is: nem fogják engedni, hogy a rezsiköltségek elszaladjanak Magyarországon, bizonyos kereskedelempolitikai lépésekkel a magyar munkahelyteremtést szolgálják – szögezte le az államtitkár.

Mint fogalmazott: eddig is ez jelentette a sikert a kormány számára, és ezután is ez fogja.