Szijjártó Péter egyszerűről és bonyolultról
Sokan azt a látszatot akarják kelteni, hogy boszorkányüldözés zajlik, pedig ez nincs így – állítja Orbán Viktor szóvivője, aki az államadósság növekedése miatt a volt szocialista kormányfők jogi felelősségre vonását sürgeti. A Szijjártó Péterrel készült teljes interjút elolvashatja a 168 Óra legfrissebb számában.
Hallotta? A senki földjén áll.
– Mit mond?
Állítólag még a Fideszt is megosztja az a javaslata, amely szerint a szocialista kormányfőket felelősségre kellene vonni az államadósság növekedése miatt. Hiszen ami az elkövetés pillanatában nem volt bűncselekmény, azt nem lehet utólag büntetni.
– Ez a mondat végtelenül leegyszerűsíti azt a történetet, amelynek – épp a bonyolultsága miatt – még nem ismerjük a végkifejletét. Ez egy összetett jogi probléma, amit a szakértőknek meg kell vizsgálniuk. A múltban elkövetett bűnökről, elhibázott döntésekről van szó, amelyek a következő nemzedékek életére lesznek hatással. De arra is kértük az alkotmányügyi bizottságot, hogy vizsgálja meg: a jövőben miként lehet majd szankcionálni a hasonló bűnöket.
De ha valaki kormányzati pozícióban hibázik, politikai, és nem jogi felelősséget visel a tettéért, s csupán a választók büntetésére számíthat.
– Részben egyetértek, de szerintem kétfajta, jogi és politikai felelősség is megállapítható az ügyben. Igenis helye van annak a felvetésnek, hogy legalább vizsgáljuk meg: a magyar jogrendszer alapján van-e mód a jogi felelősségre vonásra. Akár a zárszámadási, a költségvetési vagy a számviteli törvény megsértése is összefüggésbe hozható az államadósság növekedésével.
Árulja már el: mikor és hogyan sértették meg ezeket a törvényeket?
– Ezt kellene megvizsgálni. A szocialista kormányok adathamisítása ma már senki által nem vitatott tény.
De. Sokan vitatják.
– Pedig tény. Hamis, hibás adatok kerültek költségvetési törvénybe. Például 2010-ben a költségvetési hiány papíron 3,8 százalék volt. Ha nem hozzuk meg a bevételnövekedést eredményező rendkívüli intézkedéseket, a bank- és válságadót, 7 százalék felett lett volna a hiány.
Ennél azért bonyolultabb a történet: Oszkó akkoriban a fiskális fegyelemre figyelmeztetett, Orbán Viktor meg Barrosónál házalt az adócsökkentési tervek végrehajtásához szükséges nagyobb költségvetési hiány lehetőségéért.
– Az ön forrásai nem voltak ott egyetlen, Barrosóval folytatott megbeszélésen sem. Én igen. Ilyen felvetés nem hangzott el.
A teljes interjút, amelyben Szijjártó Péter azt is elmondja, mivel döbbentette meg őt Gyurcsány Ferenc a bizottsági meghallgatáson, elolvashatja a 168 Óra legfrissebb számában.