Szijjártó: Nem tudtunk a Déli Áramlat leállításáról
Szijjártó Péter külügyminiszter azt mondta, a magyar kormány nem tudott arról, hogy az orosz elnök a Déli Áramlat gázvezeték építésének leállítását tervezi. Orbán és Putyin vasárnap telefonon beszélt egymással az építkezés leállításáról, részleteket azonban nem árultak el.
Gyurcsány Ferenc 2008 februárjában írta alá Medvegyev orosz kormányfővel a Déli Áramlatról szóló megállapodást. A koncepció lényege az volt, hogy Oroszország Ukrajna megkerülésével szállíthatott volna gázt Kelet-Közép-Európába.
Orbán Viktor az akkor ellenzéki Fidesz elnökeként élesen bírálta a tervet. 2010 után – kormányfőként – hirtelen lelkes támogatója lett a Déli Áramlatnak.
Szijjártó Péter hétfőn a parlamentben azt mondta, semmilyen előzetes információval nem rendelkeztek arról, hogy Oroszország feladja a Déli Áramlat tervét. Szijjártó szerint rossz hír, hogy vezeték nem épül meg.
Mesterházy Attila, az MSZP volt elnöke, országgyűlési képviselő az RTL Klubnak ezzel kapcsolatban
azt mondta, „egészen elképesztő, hogy a külügyminiszter nem tudott arról, hogy egy ilyen bejelentés készül”. Mesterházy emlékeztetett rá, hogy tíz nappal ezelőtt Szijjártó Péter az orosz külügyminiszterrel még a gázvezeték megépítéséről tárgyalt.Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázszektor elemzője az RTL Klubnak azt mondta, a hazai gáztartalékok négy-öt hónapra elegendőek lennének, ha teljesen leállna az orosz gázszállítás. Hozzátette: szükség van az energiafüggőség enyhítésére. Szerinte a Közel-Keletről elsősorban Azerbajdzsán, Irak, Irán és Izrael felől lehet új forrásra szert tenni. Cseppfolyós földgáz tekintetében pedig már hosszú ideje szó van egy horvátországi kikötő létesítéséről. Ezek jelenthetnek alternatívát Magyarország számára.