Szél Bernadett: Kormányon csodákra lennénk képesek

Nem tetszik a kis ellenzéki pártokat tömörítő új pólus ötlete az LMP-nek. Szél Bernadett, a párt társelnöke szerint ők arra szerződtek Magyarországgal, hogy rendszerváltást érjenek el, ez pedig nem sikerülhet azokkal, akik a rendszer részei. Úgy látja, hogy az Együtt és a Párbeszéd olyan szövetségi politikában gondolkodik, amely visszaviszi őket egy megújulásra képtelen párthoz, az MSZP-hez. Azt mondja, az LMP ajánlata olyan politika, amely nem fél nemet mondani a kormánypárti, de az ellenzéki erőknek sem.

2017. augusztus 14., 07:45

Szerző:

– Elismeri, hogy Orbán Viktornak néha jól működött a szimata?

– Ha a hatalomtechnikát nézzük, akkor igen.

– Azért kérdezem, mert az egykori LMP-alapító, Schiffer András azt mondta a Heti Válasznak, hogy amíg nincs ellenzéki párt, amelyik ezt elismeri, nem lesz kormányváltás.

– Az a probléma, hogy Magyarországon évek óta nincs kormányzás, a politikát foglyul ejtette a hatalomtechnika. Az igazi demagóg populista a félelemre apellál. Orbán témaválasztásai, például a migráció is, ezt szolgálja. Emellett centralizált országot hoztak létre, ebben a magyar piramisszerkezetben fentről lefelé erős a függés.

– Sommás Schiffer véleménye, hiszen attól még lehet választást nyerni, ha nem kiabálod ki, hogy ellenfeled tehetséges. Tudja azt az ember anélkül is.

– Orbán célja a hatalma maximalizálása, stílusa taszító. A kormányváltás alapvető kritériuma a tiszta beszéd. Ez hiányzik az ellenzéki erők részéről, mismásolnak.

Fotó: Fekete István

– Látja, ez az interjú is úgy kezdődik, hogy Schiffer mondataira kell reagálnia. Nem unja?

– András szabad értelmiségi, annyit szerepel, ahányszor hívják különböző műsorokba. Nem köti a pártfegyelem, én más helyzetben vagyok. Nagy szükség van független értelmiségiekre. Köszönöm, ha elmondják a véleményüket.

– De nehezen viseli?

– A tavaly nyár volt nehéz, amikor András hátralépett. Akkor az országot jártam, a párt megerősítésén dolgoztunk. Azóta azt látom, erősödött az LMP.

– A kormányváltáshoz nem elég a program, a vízió. Kell hozzá erős szellemi holdudvar is. Schiffer távozásakor azt mondta, ennek kiépítésén fog dolgozni. Van eredmény?

– Folyamatban van a munka. A Fidesz a CEU-üggyel megtizedelte értelmiségi holdudvarát. Büszke vagyok arra, hogy nemcsak magyar, hanem nemzetközi szaktekintélyek adnak nekünk tanácsot, dolgoznak a környezetünkben, és hogy együttműködünk a civilekkel, akiket a Fidesz Magyarország ellenségeinek állít be.

– Vagyis a fideszes holdudvar egy része átállt önökhöz?

– Van, aki átjött, de ez nem egy klub, ahol tagsági van. Nemrég volt egy találkozónk, ahol a szakértőkön kívül a frakciótagjaink is részt vettek. Konstruktív összejövetel volt, súlyos, az országot érintő témákról beszéltünk.

– A sikerhez a holdudvar mellett szükség lenne szavazókra is. Az LMP támogatottsága öt százalék, a parlamentbe jutási küszöb körül mozog. Schiffer a megalakulásuk után nem sokkal azt mondta, kormányváltó alternatíva szeretnének lenni. Ettől nagyon távol vannak.

– Új gondolkodásra van szükség a politikában, ha a megújuló Magyarországot meg akarjuk valósítani. Ez nem könnyű. Nem voltam ott a pártalapításnál, de alapítóink nem biztos, hogy tudták, milyen borzalmasan kemény munkára vállalkoznak. A 2008-as hevület után jött a pofon. Jobbról is, balról is igyekeztek szétszedni a pártot. Az LMP-nek egy folyamatosan gyengülő demokráciában kell politizálnia. Másképp alakultak a dolgok, mint gondoltuk. Viszont az országban megújulásra, személyi változásokra van szükség, hogy ne a régi reflexek működjenek.

– Kiknek kéne megújulniuk? Melyik pártnak?

– Nem az MSZP-t akarják mostanában megújítani?

– Mintha önök tartanának az új pólustól…

– Nem tartunk.

– …meg az MSZP ölelésétől…

– Attól sem, csak nem kérjük.

– Szóval azért nem kérnek az ellenzéki együttműködésből, ne­­hogy – mint az előbb mondta – szétszedjék az LMP-t? Bajnai Gordon idején egy pártközi közeledés miatt szakadt ketté a párt.

– Azért nem kérünk belőle, mert 2014-ben és most sem szolgálja az ország érdekét, ha a politikát megújítani igyekvő pártokat megpróbálják bedarálni a régi, lejáratódott pártok. Parlamenti frak­­cióval, teljes országos hálózattal rendelkezünk. Visszatekintve 2014-ben helyes volt a straté­­giánk, hogy egyedül indultunk. Az LMP-ből anno kivált politikusok számítása nem jött be. Ma a helyzet túl rizikós ahhoz, hogy kísérletezzünk. A hiteltelen politikus nem politikus, inkább hatalomtechnikus.

– De az új pólust, a kispártok szövetségét Juhász Péter, az Együtt elnöke és Karácsony Gergely, a Párbeszéd társelnöke javasolja.

– Az új pólusnak csak akkor van értelme, ha valóban új és valóban pólus.

– Nem az?

– Ha az a cél, hogy a folyamat vé­­gén együttműködjenek az MSZP-vel, akkor a szövetség nem új pólus lesz.

– Azt szeretnék, ha a kispártok szövetsége azokat a kormányváltást akaró szavazókat érné el, akiket az MSZP vagy a DK nem képes.

– Mi arra szerződtünk Magyarországgal, hogy rendszerváltást érjünk el. Ez nem sikerülhet azokkal, akik a rendszer részei. Ezt tudomásul kell venni.

– Az ellenzék egy része úgy érvel: ha nem halásszuk le a kormányváltásra váró szavazókat, akkor a Fidesz marad hatalmon. Önök meg úgy, csak tisztán érdemes ezt megtenni. Vagyis várnunk kell a kormányváltásra.

– Én tényleg rendszerváltásról beszélek. Az új pólus alkalmas lehet erre a feladatra, ha tényleg új lesz. A nyár lehetőséget ad arra, hogy mindenki végiggondolja, mit akar. Fontos, hogy egy pártnak legyen iden­­titása, küldetése. Magyarországot nem lehet úgy megújítani, ha folyton felélesztjük az idejétmúlt struktúrákat.

– Milyen feltételekkel vállalnák az együttműködést más ellenzéki pártokkal?

– A Gémesi György Új Kezdet pártjával való tárgyalás tényét bejelentettük, de esetleges tartalmáról, formájáról még korai beszélni. Vegyük komolyan ezt a feladatot! Botka László hetek óta nem beszél a lényegről, zajlik a párton belüli fegyverropogás.

– A Momentummal elkezdődött a tárgyalás? Hallani, hogy ha az MSZP-vel és az új pólust javasló pártokkal nem is, velük még megállapodhat az LMP.

– Ha lesz miről beszélnünk, a nyilvánosság elé lépünk.

– Zöldpártiságuk azt is jelenti, hogy – a nyugati példákhoz hasonlóan – az LMP a mérleg nyelve akar lenni a választásokon?

– Nem. Kormányra akarunk kerülni. A mi ajánlatunk a megújuló Magyarország, egy olyan politika, amely nem fél nemet mondani a kormánypárti, de az ellenzéki erőknek sem.

– De miért szavazzanak önökre?

– Mert mi vagyunk az egyedüli oligarchamentes párt, az, amelyik nem az elmúlt negyedszázadból építkezik, hanem a jövőre készül. Meg tudjuk csinálni, amire vállalkozunk.

– Ezt mondja az Együtt és a Párbeszéd is. Nekik sincsenek oligarcháik.

– De ők olyan szövetségi politikában gondolkodnak, amely visszaviszi őket egy megújulásra képtelen párthoz.

– A választók miért szavazzanak önökre, ha az Együtt, a Párbeszéd, az MSZP is hasonló programpontokkal áll elő?

– A mi programunk sokban különbözik az övéktől. Bár az állami földek privatizálása ellen együtt kampányoltunk, agrárkérdésekben lényeges pontokon nem értünk egyet az MSZP-vel. A Fidesz 2010-es vidékpolitikájával viszont igen, de azt még az az Ángyán József dolgozta ki, akinek távoznia kellett posztjáról.

Fotó: Fekete István Fotó: Fekete István

– Van más is, például valamennyien a progresszív adózás mellett tették le a voksukat.

– Értem, de a politika alapvetően hitelességi kérdés.

– Botka László szocialista miniszterelnök-jelölt azt mondja: programjaink sokban egyeznek, akkor mi a probléma, gyertek tárgyalni!

– Megkerestek minket, leültünk, be­­szélgettünk. De tartjuk magunkat ahhoz, hogy rendszerváltozásra van szükség.

– Mennyi idő kell, hogy ez bekövetkezzen?

– Bármikor megtörténhet, a választókon múlik. Mi itt állunk a programunkkal. Az LMP létező, erős struktúra, eltökélt csapat.

– Az LMP másik társelnöke, Hadházy Ákos már több tucat tájékoztatót tartott a korrupcióról, és mintha ez nem érdekelné az embereket.

– Mi bebizonyítottuk, hogy a hatalmon lévők korruptak, most az következik, hogy elhiggyék az emberek, tudunk kormányozni. Sokan nem hiszik, hogy van alternatíva, erre azt válaszolom: nézz rám, itt állok előtted!

– Ön lenne az első női miniszterelnöke Magyarországnak?

– Amikor beléptem az LMP-be, az volt a célom, hogy segítsem ezt a zöldpártot. A magyar emberek akarata fog érvényesülni.

– De csak van ambíciója?

– Ez nem így működik, az ambíció önmagában kevés. Először lét­rejön egy jól beazonosítható küldetésű alternatív struktúra. Ennek tagjai döntenek arról, hogy egy adott személy a párt miniszterelnök-jelöltje legyen, és az ajánlatról végül a választók határoznak.

– Megkerülte a kérdést.

– Mert nem a szerepemet látom fontosnak. A párt kongresszusa dönt.

– Nem találtam meg a teljes vá­­lasz­­tási programjukat. Csak rész­­programokat tettek ki a netre: 12 pontos korrupcióellenes csomag, az atomenergiáról, az oktatásról szóló rövid dokumentumok.

– Most készül a 2018-as programunk. Ősszel azt is elfogadjuk. De fenn vannak a neten a korábbi választás programjaink, az EP-voksolás, a foglalkoztatási és a 2014-es Megújuló Magyarország programja. Parlamenti teljesítményünk sem vitatható, pedig ötfős frakció vagyunk a magunk eszközeivel. Ha ilyen kevés ember ilyen cudar feltételek között ilyen teljesítményt tud felmutatni, akkor kormányra kerülve csodákra lennénk képesek.