Százezrek halhatnak meg 65 év alatt a nem megfelelő ellátás miatt
Választásoktól és kormányoktól független, a betegek biztonságát garantáló, kiszámítható forrásokra van szükség az egészségügyben – mondta Dénes Tamás, a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezetének elnöke kedden az M1-en.
A ReSzaSz az Alaptörvényben rögzítené az egészségügyi közkiadások minimumát, ami szerintük a mindenkori nemzeti össztermék 6 százalékának megfelelő összeg kell legyen.
Dénes Tamás elnök korábbi közleményében azt írta, a szakszervezet fontos előrelépésnek tekinti az egészségügyben tervezett bérrendezést, emellett azonban a betegbiztonság fontosságát is hangsúlyozzák. Úgy vélik, ameddig a szükséges forrás nem áll rendelkezésre, addig az egészségügyi rendszer képtelen jobb teljesítményre, és a jövőben is igazak lesznek azok az állítások, hogy Magyarországon betegszenek és halnak meg a legtöbben daganatos megbetegedésekben, vagy hogy a születéskor várható élettartam Magyarországon az egyik legalacsonyabb az Európai Unióban.
A ReSzaSz által idézett és az
Indexáltal szemlézett adatokból kiderül még, hogy:– Magyarországon az EU-átlagnál háromszor nagyobb esélyünk van arra, hogy érszűkület szövődményei miatt levágják a lábunkat.
– Magyarországon több mint háromszázezer embernek kétszer akkora esélye van a korai, 65 év alatti halálozásra, mert nincs megfelelő alapellátása. Ez a szám 2025-re elérheti a több mint négymilliót.
– A kezelhető betegségekből eredő halálozások rangsorának az egyik legrosszabb helyén állunk az Európai Unióban.