Szaniszló Sándor a demokratikus ellenzék XVIII. kerületi közös jelöltje

A közbiztonság erősítését, a szociális ellátórendszer igazságosabbá tételét és bővítését, valamint az egészségügy és az oktatás rendbe tételét tűzte ki céljául Szaniszló Sándor, a demokratikus ellenzék XVIII. kerületi közös jelöltje. A helyi MSZP elnökségi tagja, fővárosi önkormányzati képviselő szerint az őszi önkormányzati választás után Pestszentlőrincen és Pestszentimrén véget érnek a gazdátlanság évei.

2014. augusztus 29., 14:01

- Az áprilisi országgyűlési választáson a fideszes Kucsák László mindössze 54 szavazattal győzött Kunhalmi Ágnes, a baloldali összefogás jelöltje előtt a XVIII. kerületben.

– Így van, ráadásul úgy győzött a fideszes jelölt, hogy majdnem 2000 szavazat érkezett a kamupártokra, és volt még néhány száz külföldi szavazat. Most ősszel nem lesznek kamupártok a szavazólapon, az eredmény a helyben lakók valós véleményét fogja tükrözni az indulókról.

- Az újraválasztásért ringbe szálló fideszes Ughy Attila kampányüzenete nagyjából úgy szól: folytatjuk! Mit kínál ehhez képest a hatpárti ellenzéki összefogás?

– A polgármester úr nem egyszerűen a folytatáshoz kér bizalmat, hanem útszéli zsarolással kampányol. A szórólapjain azt üzeni a választóknak: a hatalomra szavaztok, vagy legatyásítunk titeket. Egész pontosan azt írja: „A XVIII. kerület csak abban az esetben fejlődhet tovább, ha a kerület polgármestere és az önkormányzati képviselők számíthatnak az Országgyűlés és a kormány támogatására, mert hasonlóan gondolkodnak. A tét tehát nagy: vagy folytatjuk a megkezdett és eredményes munkát, vagy leszakadunk, és elzárjuk magunkat a támogatásoktól és a lehetőségektől. Az önkormányzati választás erről szól.” Ez nem más, mint zsarolás.



– Ön száz pontban foglalta össze a kerületre vonatkozó választási programját. Mennyit jegyez meg ebből egy átlagos választó?

– Néhány fő témakör köré csoportosítottuk a vállalásainkat. Először is a közbiztonság ma tragikus. 2010-ig a főváros öt legbiztonságosabb kerülete között voltunk. A mostani vezetés alatt eljutottunk oda, hogy rendkívül alacsony a felderítések aránya, különösen az erőszakos bűncselekményeknél, a lakásbetöréseknél, a gépkocsifeltöréseknél. Utóbbi két kategóriában 1% a felderítési arány. 400 lakásbetörés történt tavaly, mindössze négy esetben lett meg a tettes, ez elfogadhatatlan. A Fidesz megszüntette a városőrséget, és volt olyan időszak is, hogy két rendőr járőr volt az egész 40 négyzetkilométeres kerületben. Célunk, hogy visszaállítsuk a 24 órás szolgálatot teljesítő városőrséget, megerősítsük a térfigyelő rendszert, és kiemelt státuszt szerezzünk a kerületi rendőrkapitányságnak. Ez 140-nel több rendőrt és 12 új rendőrautót jelent. Nagyon fontosnak tartom, hogy az itt lakóknak ne kelljen az átlagosnál jobban félteniük szeretteiket és vagyontárgyaikat.

- Hogyan segítenék a nehéz vagy kiszolgáltatott helyzetbe kerülteket?

- Bővítenünk kell a méltányossági alapon adható támogatások körét. Gyógyszertámogatási rendszert vezetünk be a 65 év feletti lakosok számára, kibővítjük a nappali ellátások körét és kidolgozzuk a lehetőségét egy kerületi nyugdíjasotthon felépítésének. Emelni fogjuk a temetési segély és a méltányossági közgyógyellátás összegét. A családokat azzal segítjük, hogy 50 százalékkal megemeljük a gyermekvédelmi és beiskolázási támogatások fedezetét. Azon fogunk dolgozni, hogy egyetlen kerületi iskolás se maradjon ki a nyári táborozásból, mert a családja nem tudja a költségeit előteremteni. Ide tartozik, hogy a szülők számára biztosítjuk a szabad iskolaválasztás jogát, családbaráttá tesszük a bölcsődei és óvodai nyári szünetet. Célunk az is, hogy kibővítsük és igazságosabbá tegyük a szociális segélyezés rendszerét, kiszélesítjük az adósságkezelési és lakásfenntartási támogatásra jogosultak körét.

- A kerületben található a hírhedt Dél-Pesti Kórház. Mik a tervei az intézménnyel és általában az egészségügyi szolgáltatásokkal?

- Az egészségügyi szolgáltatások területén azon leszünk, hogy rövidüljenek a szakrendeléseken a várólisták, a körzetileg illetékes Dél-Pesti Kórházban pedig érezhetően javuljon a gyógyítás színvonala. Ezért a kórházi berendezések vásárlásához évről évre jelentős anyagi áldozatot hozunk. Az orvoshiány megszüntetése érdekében önálló szakorvosi finanszírozási, támogatási rendszert dolgozunk ki. Növeljük a háziorvosi praxisok támogatását, általánossá tesszük a gyermekek szűrővizsgálatát, gyermekorvosi ügyeletet hozunk létre.

- Mészáros Lőrinc cége is annak a konzorciumnak a tagja, amely a csatornázást végzi a kerületben. Hogy halad a munka?

- Botrányos minőségben. A helyieknek nem kis bosszúságot okoz, hogy többször vissza kell bontani azt, amit egyszer már megcsináltak, állandósult a közlekedési káosz. A csatornázás kiszervezése a felcsúti milliárdos kezébe jól jellemzi a mai állapotokat: a Fidesz által vezetett önkormányzat központi utasításra kiszorította a helyi vállalkozókat a kerületi beruházásokból, a klientúra jut hozzá az itteni megrendelésekhez. Mi a helyi vállalkozásokat előnyben részesítve, a kezdő vállalkozókat támogatva szeretnénk a pestszentlőrinci és pestszentimrei vállalkozókat segíteni, amihez az is hozzátartozik, hogy a helyi adókat egyeztetéssel, öt évre meghatározva alakítjuk ki. Tervezhető vállalkozói környezet kialakítása, a helyben élők emberséges és méltó képviselete a célunk. A felsoroltak mellett nagyon fontosnak tartom, hogy végre megszüntessük az önkormányzat elefántcsonttorony jellegét. Én az, a személyében is elérhető a polgármester leszek, aki képletesen, és a valóságban is kinyitja a kapukat, így biztosítva, hogy a problémák megbeszélése mellett a mostani választási ígéreteket is bármikor számon kérhessék rajtunk a kerület lakói.