Ha kötelező lesz az oltás, leáll a MÁV és a Volán is a szakszervezetek szerint

Sok nagyvállalat van, ami még nem döntött a kötelező oltásról.

2021. november 2., 20:33

Szerző:

„Ha kötelező lesz az oltás, leáll a MÁV és a Volán is” – közölte az ATV Híradójával a Vasutas Szakszervezet elnöke, és a Szolidaritás Autóbusz-Közlekedési Szakszervezet elnöke. A BKV és a MOL esetében jelenleg is zajlanak az ezzel kapcsolatos egyeztetések, döntés még nem született. 

Ahogy arról korábban beszámoltunk, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a múltheti Kormányinfón jelentette be: a cégek és a vállalkozások jogot kapnak arra, hogy a munkavégzés feltételeként előírják a védőoltást az alkalmazottak számára. Akik pedig nem oltatják be magukat, egy év fizetés nélküli szabadságra lehet küldeni. 

A Vasutas Szakszervezet elnöke, Meleg János szerint amennyiben a MÁV-nál bevezetik a kötelező oltást, akkor leáll a vasúti közlekedés. Hozzátette: ugyan a vasutasok átoltottsága megfelel az országos átlagnak, de ha ezt szétbontják szellemi munkakörre és végrehajtó szolgálati munkakörre, akkor már más a helyzet. Azok, akik a vonatközlekedésben tevékenyen részt vesznek, ott az oldottság sajnos a legrosszabb aránnyal van” – fogalmazott a szakszervezeti elnök. 

A szakszervezet szerint hasonló a helyzet a Volánnal is, habár a MÁV Zrt. nem reagált a portál megkeresésére. Dobi István, a Szolidaritás Autóbusz-Közlekedési Szakszervezet elnöke szerint azért nem lesz kötelező az oltás, mert nincs tartalék a rendszerben, és ha bevezetnék, akkor leállna a Volán. Dobi szerint óriási a felháborodás a munkavállalók körében az esetleges kötelezővé tétellel kapcsolatban. „Én próbálom őket nyugtatni, hogy még ezt senki nem tette kötelezővé, és ha kötelezővé teszik, akkor kell nekünk dönteni, hogy milyen lépéseket teszünk” – mondta a szakszervezet elnöke. 

A Telekom egyelőre nem reagált a megkeresésre, a MOL kommunikációs vezetője azonban elmondta, a cég minden olyan döntést előremutatónak tart, amely nagyobb mozgásteret biztosít a munkavállalók egészségvédelmében, és segít fenntartani a cégek működését. „Krízismenedzsment csapatunk már vizsgálja a kormányrendelet részleteit, de csak később tudunk dönteni, akkor, amikor látjuk az országos, és a MOL-on belüli statisztikákat, illetve minden szakmai szervezettel tárgyaltunk” – mondta Bakos Piroska.

(Kiemelt kép: MTI / Máthé Zoltán)

 

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.