Szabó Tímea: A szociális és gyermekvédelmis dolgozókat is megbízhatósági vizsgálatra kötelezik

Már elkezdték kiosztani a hozzájáruló nyilatkozatokat, amit ha nem írnak alá, kirúgják őket, mondja az ellenzéki képviselő. A megbízhatósági vizsgálatban titkos információgyűjtés is lehetséges.

2021. április 28., 13:14

Szerző:

„Az orvosok után a szociális- és gyermekvédelemben dolgozókat is le akarja hallgatni a kormány” – írta Facebook-oldalán Szabó Tímea, a Párbeszéd parlamenti képviselője, hozzátéve: „A különbség az, hogy itt nem tűnik úgy, hogy visszavonják a »megbízhatósági vizsgálatról«-ról szóló hozzájáruló nyilatkozatot, vagy, hogy »adminisztrációs hiba« lett volna a kiküldés. Itt tényleg elkezdték kiosztani a nyilatkozatokat, amit ha nem írnak alá, azonnal kirúgják őket.”

Szabó szerint a szektorban az egyik legnagyobb a pályaelhagyás. Kitért arra is, hogy havi 100 ezer forintért, borzasztó körülmények között kell dolgozni gyermekotthonban. „Miért kell tovább fenyegetni, megalázni őket. És pláne, miért kellene lehallgatni a telefonjukat, miért kellene elfogadniuk, hogy a kormány belenéz az e-mailjeikbe, titkosan adatokat gyűjt róluk?” – írta.

„A kormány azonnal hagyja abba a legsötétebb '60-as éveket idéző módszereit, és az orvosokhoz hasonlóan a gyermekvédelemben is vonja vissza a »megbízhatósági vizsgálatról« szóló nyilatkozatot! Elég volt mindenki megfigyeléséből, a megfélemlítésből! Ha így folytatják, nemcsak orvos vagy ápoló nem marad a pályán, de a gyermekvédelem is kiüresedik” – zárta.

A megbízhatósági vizsgálat eredendően a korrupció elleni fellépés egyik eszköze. A rendőrségi törvény szerint a megbízhatósági vizsgálat célja annak megállapítása, hogy az azzal érintett eleget tesz-e a jogszabályban előírt hivatali, illetve jogszabályban, kollektív szerződésben, üzemi megállapodásban, valamint munkaszerződésben előírt munkaköri kötelezettségének.

A megbízhatósági vizsgálat során titkos információgyűjtés is folytatható.

A Szociális Területen Dolgozók Szakszervezete szerintSzociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) megkezdte a hozzájáruló nyilatkozatok beszerzését a dolgozóktól, a nyilatkozat megtagadása esetére kilátásba helyezve a jogviszony azonnali hatállyal történő megszüntetését.

(Kiemelt kép: MTI | Koszticsák Szilárd)

 

14:33

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.