Szabó Erika: Bevált a roma referensi rendszer a járásokban
Bevált a járásokban bevezetett roma referensi rendszer, a járások nagyjából felében alkalmaznak roma referenst – közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium területi közigazgatásért felelős államtitkára pénteken budapesti sajtótájékoztatón.
Szabó Erika elmondta: a nyáron országosan 95 roma referens kezdhette meg munkáját a járási és fővárosi kerületi hivatalokban.
A rendszer bevezetése a magyar közigazgatásban úttörő jellegű. Még soha nem volt példa arra, hogy a közigazgatás roma referenseket alkalmazzon, hogy a romákat segítse az ügyintézésben – tette hozzá.
Szabó Erika elmondta, a roma referensek 15 százaléka rendelkezik felsőfokú végzettséggel. Általában a hatósági osztály munkatársaiként dolgoznak. Kapcsolatot tartanak a szakigazgatási szervekkel, a civil szervezetekkel, valamint részt vesznek a gyámügyi ügyintézésben. Több megyében a roma referensek figyelemmel kísérik a roma közösségek számára nyitott támogatási és pályázati lehetőségeket, és ezekről tájékoztatják is az ott élő romákat.
A roma referensek által a roma lakosságnak nyújtott szolgáltatás bevált – jelentette ki Szabó Erika.
Farkas Flórián, az Országos Roma Önkormányzat elnöke, fideszes országgyűlési képviselő sikertörténetnek nevezte a roma referensek alkalmazását. Szerinte sokkal sikeresebb, hatékonyabb azoknak az ügyeknek az intézése, amelyek más esetekben konfliktussal is járhattak. Elmondta, a referensek ügyfelei között nem kizárólag romák vannak.