Svájci vélemény: Orbánék politikája véráldozatot követelt

A vasárnapi választások várhatóan megerősítik tisztségében Orbán Viktort, aki az utóbbi négy évben mélyrehatóan átalakította az országot – írja a Neue Zürcher Zeitung. 2002-es veresége óta a politikus úgy gondolja, hogy csakis a Fidesznek van joga képviselni a magyarokat, a többiek, különösen a szocialisták „hazaárulók” és egy bukott rendszert testesítenek meg.

2014. április 3., 05:34

A kétharmados győzelemben viszont felhatalmazást látott arra, hogy áttörje a meglévő struktúrákat és villámgyorsan véghez vigye az állam és a gazdaság olyan mértékű átépítését, amire a rendszerváltás óta nem volt példa.

Először is a hiányt és adósságot tette rendbe, bár ehhez a külföldi vállalatok véráldozatára volt szükség. Az ár pedig egyelőre az, hogy a növekedés elmarad a térség szintjétől, mert a befektetők elbizonytalanodtak. Az állam vastagon beleavatkozott a gazdaságba, a középosztályra súlyos terhek hárultak. E politika fenntarthatóságát nem csak az EU kétli.

De közben Orbán nem elégedett meg azzal, hogy megvalósítsa az állam – és ezzel pártja – ellenőrzését a gazdaság felett, további területeket is központosított, lásd az oktatást, és új felügyeleti hatóságokat hozott létre, amelyek élére hosszú időre a bizalmasait ültette. A médiatörvény nagy felháborodást váltott ki, és közszolgálati rádió és tévé régóta kormánypropagandát terjeszt, de az ellenzéki média változatlanul sokszínű és szól.

Éles bírálatra adott okot a választójogi törvény is, mivel az egyértelműen a Fidesznek kedvez. Az Alaptörvény, amely egyetlen párt elképzeléseit tükrözi, nem konszenzussal született meg. Emellett több kétes pontos is tartalmaz. Aggodalomra ad okot az Alkotmánybíróság reformja is.

Az unió és az EP sorozatos figyelmeztetései kapóra jöttek Orbánnak, aki – küldetésétől fogva – szívesen lép fel az ország védelmezőjének szerepében a külföldi támadások ellen. Ám nem mutatott belátást a jogos kritikával szemben. Csakhogy közben az átalakítás már olyan fokot ért el, hogy a következő időszakban alighanem a konszolidáció zajlik majd.

Orbán bebetonozta rendszerét, amit lehet kifogásolni, de nagy hatalmát legitimálta a négy évvel ezelőtti választási eredmény. Ám jogkörét kevésbé felelősségteljesen használta fel. A miniszterelnök az elmúlt 20 évben messze eltávolodott eredeti nézeteitől, ami mögött vagy meggyőződés, vagy hatalomvágy húzódik meg. Ennek ellenére az ország nem a totalitarizmus felé tart, és ebben fontos szerepe van az igazságszolgáltatásnak és az uniós tagságnak. A Fidesz túlhatalma és Orbán konfrontatív stílusa viszont nem segíti elő az ország mély megosztottságának áthidalását. A kiegyezés megtalálása mindkét tábor feladata.

(Forrás: Klubrádió)