Strasbourghoz fordulhatnak a kötelező oltást megtagadó katonák

Még április 17-ig van lehetőségük az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulni azoknak az egykori katonáknak, akiket 2022-ben kényszerszabadságoltak, majd elbocsátottak, mert nem vették fel a koronavírus elleni védőoltást. 

2023. március 27., 16:03

Szerző:

A kormány 2021 októberében rendelettel tette kötelezővé az állami és önkormányzati intézményeknél foglalkoztatottaknak, így a honvédségi állománynak is a koronavírus elleni védőoltást. Azokat a szerződéses és hivatásos állományú katonákat, akik erre nem voltak hajlandók, kényszerszabadságolták, és ez időre semmiféle pénzt, juttatást nem kaptak. Azonban arra sem volt lehetőségük, hogy leszereljenek és civil állást keressenek, mert érvényben voltak (és vannak) a veszélyhelyzeti szabályok, márpedig veszélyhelyzetben a katonák nem mondhatják fel egyoldalúan a jogviszonyukat, a közös megegyezéses leszereléshez pedig a Honvédség vezetése nem járult hozzá az oltatlan honvédek esetében – írja a Magyar Helsinki Bizottság, amely strasbourgi mintabeadványt és kitöltési segédletet készített az egykori hivatásos vagy szerződéses katonáknak.

Ez a tarthatatlan, sokszor súlyos nélkülözéssel járó állapot egy éven át tartott. Míg a többi hivatásrend tagjai (így például a rendőrök, a büntetés-végrehajtási állomány tagjai, de még az egészségügyi dolgozók is) visszatérhettek a munkába legkésőbb 2022 júniusában, addig ez a lehetőség a katonáknak nem adatott meg. Az illetmény nélküli szabadságra küldött katonák szolgálati jogviszonya a törvény erejénél fogva megszűnt, amire szintén semmilyen más foglalkozás esetében nem volt példa – írja a jogvédő szervezet.

Az elbocsátott katonák semmiféle kompenzációt nem kaptak azért, hogy egy éven át semmiféle juttatásban nem részesültek a Honvédségtől, és más helyre sem mehettek dolgozni. Ez nem csak a többi magyar foglalkozással összevetve számít párját ritkítóan igazságtalannak, de több uniós és NATO-tagállamnak az oltást megtagadó katonáival sem bántak így

– írják.

Az Alkotmánybíróság több beadvánnyal is foglalkozott, amelyek megtámadták a kormányrendeletet, a bírák azonban nem találták alkotmányellenesnek a katonák szempontjából különösen visszás szabályozást. Pedig azóta már meg is szűnt a Honvédség állományának oltási kötelezettsége, ráadásul éppen azon a napon, amikor az oltatlan katonáknak megszüntették a jogviszonyát és kártalanítás nélkül elbocsátották őket.

Mivel hazai jogorvoslatra már nincsen lehetőség, a Magyar Helsinki Bizottság segítségével a strasbourgi bírósághoz fordul Pálóczi Zoltán egykori honvéd százados. Ő is egyike azoknak a százaknak, akik majd’ egy éven át nem kaptak fizetést, de nem mondhattak fel, és más munkát sem vállalhattak.

A Magyar Helsinki Bizottság ezért strasbourgi mintabeadványt és kitöltési útmutatót készített a jogfosztott egykori katonáknak, melyeket a szervezet oldaláról lehet letölteni.

A strasbourgi panaszt még április 17-ig lehet benyújtani, amit célszerű a határidő előtt pár nappal korábban postázni – hívja fel a figyelmet a MAgyar Helsinki Bizottság közleménye. 

(Kiemelt képünk illusztráció. Szuly Levente orvos őrnagy beolt egy férfit a német-amerikai fejlesztésű Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyaggal, a Comirnaty-vakcinával a honvédség oltóbuszában Ásotthalmon 2021. április 27-én. MTI/Ujvári Sándor)

 

Milyen titkok és tragédiák szőtték át a Malév történelmét? Van-e köze a fapados repülőjáratok elterjedésének a magyar nemzeti légitársaság 2011-es csődjéhez? Lelőtték-e a rejtélyes bejrúti járatot 1975-ben? Odze Györgyöt kérdeztük.