Soros: Reménykeltő a magyarok ellenállása Orbán maffiaállamával szemben

Az Európai Uniót egyszerre kell megmenteni és megújítani, ugyanakkor van, ami reményre ad okot, ilyen például a magyarok bátorsága, amivel szembeszállnak Orbán maffiaállamának szemfényvesztésével és korrupciójával – írja a Project Syndicate-en megjelent véleménycikkében Soros György.

2017. június 1., 10:30

Az írásról a hvg.hu közölt magyar fordítást. Soros szerint Európát ma egyrészt kívülről fenyegeti veszély, mivel olyan hatalmak veszik körül, amelyek ellenségesek értékeivel szemben: „Vlagyimir Putyin Oroszországa, Erdoğan Törökországa, al-Sziszi Egyiptomja és az az Amerika, amelyet Donald Trump próbál létrehozni.” Másrészt belső veszélyek is fenyegetik az EU-t: olyan egyezmények talaján áll, amelyek a 2008-as pénzügyi válság után elvesztették értelmüket. Emellett az európai intézmények működése is egyre bonyolultabbá vált, maga az unió is részben működésképtelenné lett mára.

Soros szerint az a felülről szervező elv, amellyel Jean Monnet elindította az európai integrációt az ötvenes években, igen sokáig kitartott. Most közös erőfeszítésre van szükség ahhoz, hogy az uniós intézmények együttműködhessenek az alulról induló kezdeményezésekkel, és közösen újra megnyerhessék a választók bizalmát.

A Brexittel kapcsolatban úgy vélekedett: az EU-nak konstruktívan, minden eshetőségre készen kell vezetnie a tárgyalásokat. „Az elhúzódó »válóper« során könnyen lehet, hogy a britek egyszer csak rájönnek, mégis jobb nekik az EU-ban maradni.”

Soros György úgy látja, nem maradhat tovább fenn az EU-nak az az állapota, amelyben az eurózóna a mag, a többi tagállam pedig alacsonyabb rendű. Az euró megoldatlan problémái nem verhetik szét magát az uniót – írja. Szerinte jelentős pozitív hatása lenne annak, ha a „többsebességes” Európa helyett „többsávos” Európáról kezdenénk beszélni. Olyan Európáról, amelyben a tagállamoknak szélesebb demokratikus mozgástér jut, mint most.

Arról is ír, hogy reményeit erősítik az ellenállási mozgalmak, amelyek a lengyel Jog és Igazságosság uralmával, valamint Orbán Viktor miniszterelnök kormánypártjával szemben szállnak síkra. Úgy fogalmazott: „Csodálom a magyarok bátorságát, amivel szembeszállnak Orbán maffiaállamának szemfényvesztésével és korrupciójával.”

Soros azt írja:

„A magyar ellenállás valószínűleg éppúgy meglepi Orbánt, ahogy engem. Orbán azon van, hogy politikáját a velem folytatott személyes konfliktusra fűzze fel. Célpontja lettem kormánya kíméletlen propagandakampányának. Saját magát a magyar szuverenitás védelmezőjének állítja be, engem pedig spekulánsnak, aki valami homályos, ám gonosz összeesküvés keretében azon dolgozom, hogy Európát illegális bevándorlókkal árasszam el.

De az igazság az, hogy én a Közép-európai Egyetem büszke alapítója vagyok, amely huszonhat év után a világ legjobb ötven egyeteme között szerepel számos társadalomtudományi képzésével. A CEU támogatásával lehetővé tettem, hogy megőrizze akadémiai szabadságát minden befolyással szemben, beleértve a magyar kormányt vagy akár az alapítóját magát.”


(Az írás eredeti, angol nyelvű változata itt olvasható.)