Sokkal több nevelőszülőre lenne szükség
Nyolcezer fogyatékkal élő, súlyos magatartási és pszichés problémával küzdő gyerek él jelenleg állami gondoskodásban.
A fogyatékkal élő gyerekeknek a legkisebb az esélyük arra, hogy családban nőjenek fel – hívta fel a figyelmet az SOS Gyermekfalvak.
A legfrissebb KSH adatok alapján 2014-ről 2019-re 6 százalékkal csökkent a gyermekotthonban nevelkedők száma, de még így is 22 642 gyermek élt állami gondoskodásban. Ez mindössze 100 fővel kevesebb, mint a megelőző évben.
A nevelőszülők száma 2014 óta nem nőtt. Továbbra is csaknem 5500 nevelőszülő dolgozik az országban, miközben nőtt az egy nevelőszülői családban élő gyerekek száma. A legfrissebb adatok szerint a különleges szükségletű gyereket fogadó nevelőszülők száma csökken: 1131 különleges nevelőszülő van, 7 százalékkal kevesebb, mint a megelőző évben, miközben közel 8 ezer ilyen gyermek van állami gondoskodásban.
A különleges szükségletű gyermekek 30 százaléka él jelenleg gyermekotthonban. Az ellátórendszer ugyanakkor nem felkészült a súlyosabb fogyatékos vagy pszichésen beteg gyerekekre, akik nem integrálhatóak akármilyen nevelőszülői családba. Óriási szükség lenne olyan nevelőszülőkre, akik vállalnak ilyen gyerekeket, de ezt a feladatot csak sokkal magasabb szintű támogatással lehet végezni. Ugyanígy kevés a speciális szükségletű, súlyos magatartási problémákkal élő gyerekeket vállaló nevelőszülők száma - mondta Szilvási Léna, az SOS szakmai vezetője.
A szervezet szerint a különleges és speciális szükségletű gyereket vállaló nevelőszülők találására nagyobb erőfeszítéseket kell tenni.
(Kiemelt képünk illusztráció: MTI | Bruzák Noémi)